70 rocznica wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny

2013-04-15 14:03

70 rocznica wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny

14 kwietnia w Łosicach odbyły się uroczystości upamiętniające 70 rocznicę pacyfikacji i wysiedleń na Zamojszczyźnie. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Zygmunta w Łosicach pod przewodnictwem proboszcza ks. kanonik Michała Śliwowskiego w intencji wysiedlonych z Zamojszczyzny oraz mieszkańców Ziemi Łosickiej, którzy udzielili im pomocy. Po mszy św. w uroczystym przemarszu poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy udali się pod obelisk, gdzie delegacje złożył wieńce.
Następnie w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury zostały wręczone kwiaty i upominki ocalonym przez mieszkańców Ziemi Łosickiej Dzieciom Zamojszczyzny: Marianny Kalickiej, Feliksy Nasiłowskiej i dr Stanisława Arasymowicza.
Zebrani w Łosickim Domu Kultury wysłuchali wystąpień Prezesa Powiatowego Stowarzyszenia Animatorów Kultury, wicestarosty Mariusza Kucewicza, starosty łosickiego Czesława Gizińskiego i burmistrza Janusza Kobylińskiego oraz prelekcji dr Beaty Kozaczyńskiej – pracownika naukowego siedleckiego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego pt.”70 rocznica ratowania w Łosicach dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny zimą 1942/1943r.” Wystąpienie dr Beaty Kozaczyńskiej połączone było również z promocją książki pt.: Ocalone z transportu Dzieci Zamojszczyzny. Losy dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do dystryktu warszawskiego 1942-1945.
Część artystyczna została przygotowana przez Nieformalną Grupę Ewangelizacyjną Dobry Skład i chór z parafii pw. Trójcy Świętej pod kierownictwem Mirosława Odoszewskiego.