Festyn Nadbużański - Dzień 1

2013-07-17 12:16

XIV Festyn Nadbużański

13 lipca podczas pierwszego dnia festynu odbył się I Przegląd Zespołów Pieśni Ludowych Doliny Bugu, w którym uczestniczyło 14 zespołów muzycznych. Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu". Celem tego przeglądu było przede wszystkim popularyzacja kultury podlaskiej, a w szczególności tradycji muzycznych. Otwarcia Przeglądu dokonali: Pani Agnieszka Wojtkowska – Prezes Stowarzyszenia "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu", Pan Czesław Giziński - Starosta Łosicki, Pan Mariusz Kucewicz - Wicestarosta Łosicki, Pan Andrzej Lipka - Wójt Gminy Sarnaki.

W przeglądzie uczestniczyło 14 zespołów z trzech powiatów (sokołowski, siemiatycki, łosicki): Zespół ludowy Kalina, Krynica, Zespół Pieśni i Tańca Pasieka, Mielniczanie, Wrzosy, Niezapominajki, Niezabudki, Zespół śpiewaczy Tęcza, Sąsiadeczki, Marysieński, Jesień, Zespół wokalny OSP w Sarnakach, Zespół śpiewaczy Aura, Kapela Wuja Krzycha. Każdy zespół podczas 20 minutowego występu był oceniany przez Jury konkursu, które brało pod uwagę następujące kryteria: interpretacja utworów, sposób prezentacji na scenie, ogólny wyraz artystyczny. Jury po prezentacji wszystkich zespołów wybrało laureatów, którzy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu".

I miejsce - Zespół wokalny OSP w Sarnakach

II miejsce - Zespół Pieśni i Tańca Pasieka

III miejsce - Wrzosy

Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymały Zespół ludowy Kalina i Zespół śpiewaczy Aura. Wszyscy uczestnicy przeglądu zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, w prezentacjach zespołów widoczne było przywiązanie do kultury i tradycji Doliny Bugu. Nie tylko śpiew czy muzyka, ale również przepiękne stroje świadczyły, że ważne jest dla mieszkańców terenów nadbużańskich korzenie kulturowe oraz dbałość o przekazywanie kultury następnym pokoleniom. Po ogłoszeniu wyników na wieczornej scenie bawił uczestników imprezy zespół Dekader oraz DJ. A po placu spacerował na szczudłach clown, który rozdawał uczestnikom festynu baloniki.

Poza sceną Stowarzyszenie Przyjaciół Serpelic zorganizowało blok imprez sportowo-rekreacyjnych.

Wyniki:

Otwarty Turniej Siatkówki o puchar właściciela O.W.”Ostoja” w Serpelicach

1. „Kiepscy” Sarnaki

2. AZS „Leśniak” Leśna Podlaska

3. „Tempo Sewis” Biała Podlaska

4. „Rozbujane Betoniary”

5. „Korniki Volley” Kornica

6. „Ostoja Team” Serpelice

Wycieczka rowerowa z pilotem do „Trojana” – 5 uczestników.

Wspinaczka na ściance (10-cio metrowej) - bicie serpelickiego rekordu świata - O.W. „AS” w Serpelicach.

Wśród kobiet:

1 miejsce- Oliwia Kwiecień /W-wa/ - 52,25 s.

2 miejsce- Nikola Gozdan /W-wa/ - 54,58 s.

3 miejsce- Alicja Kwiecień /W-wa/ - 1 min. 19,15 s.

Wśród mężczyzn:

1 miejsce- Maciej Olszewski /W-wa/ - 45,11 s.

2 miwjsce- Kacper Poniatowski /Nałeczów/ - 51,57 s.

3 miejsce- Marcin Osowski /W-wa/ - 56,38 s.