Dzień Strażaka

2017-05-23 10:44

20 maja br. przy Komendzie Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Łosicach odbyły się uroczysty apel z okazji obchodów Dnia Strażaka.

Uroczystość rozpoczęły się Mszą Święta w kościele pw. Św. Zygmunta Króla w Łosicach, której przewodził i wygłosił homilię ks. Krzysztof Buczyński, kapelan powiatowy strażaków. Następnie strażacy po uformowaniu kolumny marszowej udali się na miejsce uroczystości, gdzie mł. bryg. Rafał Stefaniuk złożył meldunek o rozpoczęciu uroczystości bryg. mgr inż. Mariuszowi Kowszunowi Naczelnikowi Wydziału Kontrolno – Rozpoznawczego Komendy Wojewódzkiej PSP. Po przeglądzie i powitaniu nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt. Poczet flagowy stanowią: dowódca pocztu – mł. ogn. Wojciech Wasiluk, flagowy – st. sekc. Mateusz Sadowski, asystujący – sekc. Dariusz Daniluk.

Coroczne święto strażaków stało się również okazją do wręczenia strażakom odznak i awansów.

Srebrną odznakę "Zasłużony dla Ochrony przeciwpożarowej" nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji otrzymał:

- bryg. Mariusz Popławski
Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. mazowieckiego zostali odznaczeni:
- bryg. Mariusz Lisiecki
- mł. bryg. Adam Stachowicz
- bryg. Marek Zdzichowski
Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. mazowieckiego zostali odznaczeni:
- st. kpt. Mirosław Lewczuk
- st. ogn. Marek Typa
- mł. ogn. Wojciech Wasiluk
Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. mazowieckiego zostali odznaczeni:
- ogn. Tomasz Kapłan
- st. kpt. Jakub Kozak
- st. str. Katarzyna Mucha
- mł. ogn. Marcin Obrępalski
- mł. asp. Jacek Stefaniuk
- st. sekc. Tomasz Wawryniuk
Na wyższe stopnie służbowe awansowali:
Na stopień młodszego ogniomistrza:
- st. sekc. Tomasz Wawryniuk
Na stopień sekcyjnego:
- st. str. Jarosław Chwedoruk
- st. str. Dariusz Daniluk
- st. str. Karol Tomaszewski
Na stopień starszego strażaka:
- str. Karol Suracki

Tego dnia ks. Krzysztof Buczyński, kapelan powiatowy strażaków obchodził swój jubileusz. Z tej okazji z rąk Komendanta Powiatowego PSP bryg. Sławomira Zaniuka otrzymał obraz, który treścią nawiązała do funkcji Jubilata, jaką pełni dla strażaków z Powiatu Łosickiego.

Powiatowe Święto Strażaka to okazja, by podkreślić z jednej strony jak ogromnego poświęcenia i oddania w trudnych sytuacjach niosą pomoc wymaga służba strażacka, a z drugiej szacunek i zaufanie, którym strażaków obdarza społeczeństwo.

W obchodach udział wzięli: Wicestarosta Powiatu Łosickiego Bożena Niedzielak, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz, Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji asp. sztab. Tomasz Zozula, strażacy emeryci i OSP.