Dożynki Województwa Mazowieckiego

2015-09-29 14:50

Dożynki Województwa Mazowieckiego, każdego roku organizowane są w innym miejscu. Tegoroczne święto plonów odbyło się 27 września br. w Powiecie Płockim na lotnisku Areoklubu Ziemi Mazowieckiej.

Delegacji powiatu łosickiego przewodniczyła Pani Iwona Muder – Wicestarosta Łosicki oraz starostowie dożynkowi Justyna Stefaniuk i Marek Gromadzki – rolnicy z Gminy Huszlew. W delegacji Powiatu Łosickiego wzięli udział przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa BP w Łosicach, Powiatowego Urzędu Pracy w Łosicach i Gminy Stara Kornica.

Uroczystości Święta Plonów Województwa Mazowieckiego tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele św. Jadwigi Królowej w Płocku pod przewodnictwem Księdza Biskupa Romana Marcinkowskiego – Biskupa Pomocniczego Diecezji Płockiej Płocka. Oprawę Mszy Św. uświetnił chór Puerii et Puellae Cantores Plocenses prowadzony przez Państwo Annę i Wiktora Bramskich. Po Mszy korowód dożynkowy złożony z delegacji wraz z wieńcami z powiatów województwa mazowieckiego, pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i mieszkańców województwa mazowieckiego przemaszerował na lotnisko Aeroklubu Ziemi Płockiej, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości Dożynek, których najważniejszym elementem był była prezentacja wieńców dożynkowych oraz obrzędu dożynkowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke oraz ceremoniał dzielenie się chlebem. Podczas konkursu na najpiękniejszy wieniec oceniano ponad 80 wieńców. Za najpiękniejszy wieniec Dożynek Województwa Mazowieckiego uznano wieniec powiatu łosickiego wykonany przez mieszkańców Kornicy Kolonii.

W Dożynkach Województwa Mazowieckiego wzięli udział m.in.: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wraz z Zarządem Województwa Mazowieckiego, senatorowie i posłowie, przedstawiciele służb mundurowych i inspekcji, starości powiatowi z terenu województwa mazowieckiego, przedstawiciele rad powiatu z Mazowsza, dyrektorowie samorządowych organizacji i spółek.

Dożynkom uczestniczyły wystawy płodów rolnych i sprzętu rolniczego, wystawy i kiermasze sztuki ludowej, stoiska informacyjne instytucji związanych z rolnictwem, stoiska z produktami tradycyjnymi i lokalnymi oraz wiele innych atrakcji.

W części artystycznej wystąpiły zespoły folklorystyczne, gwiazdami dożynek były zespoły: Don Vasyl & Roma, Baciary oraz Donatan & Cleo.