Dożynki Województwa Mazowieckiego w Staroźrebach

2014-09-09 13:44

Dożynki Województwa Mazowieckiego, każdego roku organizowane są w innym miejscu. Tegoroczne święto plonów odbyło się 7 września w Powiecie Płockim w miejscowości Staroźreby.

Delegacji powiatu łosickiego przewodniczył Starosta Łosicki - Czesław Giziński oraz starostowie dożynkowi Maria Łukaszuk i Wiesław Maciejuk – rolnicy z Gminy Stara Kornica. W delegacji Powiatu Łosickiego wzięli udział pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa BP w Łosicach, Powiatowego Urzędu Pracy w Łosicach i Urzędu Gminy w Platerowie.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu na teren Stadionu LKS, gdzie uroczystą Mszę Świętą dziękczynną za tegoroczne polony celebrował J.E. Ks. Bp. Piotr Libera – Biskup Płocki.

Po zakończonej Eucharystii odbył się obrzęd dożynkowy w wykonaniu Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke oraz wspólne dzielenie się chlebem, symbolem dziękczynienia za plony. Jednym z najważniejszych elementów Dożynek Wojewódzkich była prezentacja wieńców dożynkowych z poszczególnych powiatów naszego województwa (wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów).

Dożynkom uczestniczyły wystawy płodów rolnych i sprzętu rolniczego, wystawy i kiermasze sztuki ludowej, stoiska informacyjne instytucji związanych z rolnictwem, stoiska z produktami tradycyjnymi i lokalnymi oraz wiele innych atrakcji.

W Dożynkach Województwa Mazowieckiego wzięli udział m.in.: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, senatorowie i posłowie ziemi płockiej, przedstawiciele służb mundurowych i inspekcji, starości powiatowi z terenu województwa mazowieckiego, przedstawiciele rad powiatu z  Mazowsza, dyrektorowie samorządowych organizacji i spółek.

W części artystycznej wystąpiły zespoły folklorystyczne, gwiazdami dożynek były zespoły KOMBII i BOYS.