Dożynki Województwa Mazowieckiego

2018-09-18 12:29

W niedzielę, 16 września 2018 r. odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego. Do Muzeum Wsi Mazowieckiej zjechały się delegacje z wieńcami dożynkowymi, z różnych stron naszego województwa.

Wspólne świętowanie, okresu końca żniw rozpoczęło się od przemarszu barwnego korowodu z wieńcami dożynkowymi w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Sierpca, Zespołu Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej w Płocku oraz Kurpiowskiego Zespołu POD BOREM z Zawad, w którym wzięło udział 85 wieńców dożynkowych.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od mszy dziękczynnej za tegoroczne plony po której nastąpił jeden z ważniejszych punktów dożynek - ceremoniał dożynkowy oraz wspólne łamanie się chlebem, w którym czynnie uczestniczyli członkowie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej.

Pokazy tworzenia kwiatów z bibuły i papierowych ozdób, wyplatania wieńców dożynkowych, pokazy rzemiosła kowala, garncarza, szewca i plecionkarza, kiermasz i degustacja produktów regionalnych, inscenizacje tradycyjnych wiejskich prac i zajęć codziennych na wsi z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich, wystawa dawnych maszyn rolniczych, a także ich współczesnych odpowiedników to wszystko czekało na odwiedzających tego dnia skansen w Sierpcu.

XX Dożynki Województwa Mazowieckiego uświetniły występy zespołów folklorystycznych z różnych stron Mazowsza, a wśród nich Zespół Ludowy Marysieńki ze Starych Szpaków i Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej – reprezentujące Ziemię Łosicką.

W delegacji powiatu łosickiego uczestniczyli: wicestarosta łosicki Karol Szymaniuk, starostowie dożynek powiatowych p. Renata Dziwińska i p. Rafał Tyszuk z Gminy Sarnaki, pracownicy Starostwa Powiatowego w Łosicach oraz Zespół Korniczanie.

Chleb dożynkowy przygotowały dla nas członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Korniczanki, wieniec to laureat konkursu na Najładniejszy Wieniec Dożynek Powiatowych w Łosicach przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Korniczanki i Zespół Korniczanie.