Dożynki Województwa Mazowieckiego

2017-08-29 10:21

W niedzielę, 27 sierpnia 2017 r. odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej. Do Sierakowa k. Przasnysza zjechały się delegacje z wieńcami dożynkowymi z różnych stron naszego województwa. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od mszy dziękczynnej za tegoroczne plony po której przewodniczył biskup płocki ks. Piotr Libera po której nastąpił jeden z ważniejszych punktów dożynek - ceremoniał dożynkowy oraz wspólne łamanie się chlebem.

W delegacji powiatu łosickiego znaleźli się: wicestarosta łosicki Karol Szymaniuk, starostowie powiatowi dożynek Magdalena Biernacka i Krzysztof Rumik reprezentujący  Miasto i Gminę Łosice, pracownicy Starostwa Powiatowego w Łosicach oraz cztery Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łuzkach.
  Chleb dożynkowy przygotowała dla nas piekarnia DUET s.c. Buczyńscy z Platerowa, a wieniec to laureat konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynek Powiatowych w Olszance przygotowany przez Miasto i Gminę Łosice. Wieniec powiatu łosickiego zdobył uznanie komisji konkursowej i powiat łosicki otrzymał wyróżnienie z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika.
  Dożynki są podziękowaniem za plony i okazją do spotkania rolników z Mazowsza. - To wyjątkowa uroczystość, w trakcie której podziękowaliśmy Bogu za opiekę, a ludziom za trud i wysiłek włożone w uprawę oraz zbiory. Warto pamiętać, że ten rok był trudny dla rolników i sadowników, ale dzięki ich pracy możemy się cieszyć, że na naszych stołach nie zabraknie chleba – podkreślił podczas wystąpienia marszałek Adam Struzik.
  Podziękowaniu za plony towarzyszyły koncerty, pokazy sprzętu rolniczego, wystawy płodów rolnych, kiermasze sztuki ludowej oraz konkursy i atrakcje dla najmłodszych. Podczas imprezy wręczone zostały puchary i dyplomy dla najlepszych rolników powiatu przasnyskiego oraz najlepszych absolwentów szkół powiatu przasnyskiego i gminy Przasnysz.
  Podczas 19. Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej były pokazy lotnicze, a dla odważnych, lotnicy z Aeroklubu przasnyskiego oferowali przeloty samolotami oraz skoki spadochronowe.
  XIX Dożynki Województwa Mazowieckiego uświetniły występy zespołów: Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, zaśpiewał gwiazdor włoskiej muzyki rozrywkowej Francesco Napoli i zespoły „Przeciąg”, Kapela „Kumple” z Zawad, a także laureaci konkursu „Sołtysiada 2017”. Imprezę zakończyła gala disco polo, podczas której wystąpiły zespoły: „Aby Pograć”, „Chojnacki Band”, „Player”, „Martess”.