Dożynki Wojewódzkie w Sierpcu 2010

2010-08-24 10:00

W niedzielę 22 sierpnia br. delegacja ze Starostwa Powiatowego w Łosicach uczestniczyła w Dożynkach Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego, które odbyły się w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Delegacji przewodniczył Starosta Łosicki - Czesław Giziński, natomiast starostami dożynkowymi z ramienia naszego powiatu byli Ewa Kocęba i Mieczysław Głuchowski. Dożynki Wojewódzkie to jedna z najważniejszych uroczystości na Mazowszu.
 Stanowi ona doskonałą okazję do oddania hołdu i wdzięczności rolnikom za trud włożony w całoroczną pracę i zebrane plony. Uroczystości zainaugurował przemarsz barwnego korowodu dożynkowego, a głównym punktem obchodów była msza święta celebrowana przez Jego Ekscelencję Biskupa Płockiego Piotra Liberę. Podczas mszy JE Ks. Biskup dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych z mazowieckich powiatów i dekanatów. Po mszy świętej nastąpiło przekazanie chleba Marszałkowi przez starostów dożynek i tradycyjne podzielenie się chlebem. Część oficjalną zakończyła ceremonia wręczenia oznaczeń państwowych i branżowych oraz wystąpienia okolicznościowe. Od godziny 16.00 do 22.00 wokół sceny rozlegały się ludowe, folkowe i rokowe rytmy. To był czas regionalnych zespołów folklorystycznych. Imprezie towarzyszyły liczne wystawy muzealne i pokazy, m.in. pokazy prac żniwnych, wiejskich zajęć gospodarskich, rzemiosła i rękodzieła ludowego oraz kiermasz chleba i potraw regionalnych. Można było także zwiedzić wystawy prezentowane na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Obchody dożynek uatrakcyjniła doskonała oprawa muzyczna. Na scenie wystąpiły regionalne kapele folklorystyczne, a także gwiazdy większego formatu: ukraińska kapela Haydamaky oraz na zakończenie wieczoru Patrycja Markowska.

Zapraszamy do galerii >>>