Dożynki Województwa Mazowieckiego Miętne 2013

2013-08-26 10:02

Dożynki Województwa Mazowieckiego, każdego roku organizowane są w innym miejscu. Tegoroczne święto plonów odbyło się 25 sierpnia w Powiecie Garwolińskim we wsi Miętne na terenie boiska Zespołu Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica. Jest to największa szkoła rolnicza w subregionie siedleckim.

Delegacji powiatu łosickiego przewodniczył Starosta Łosicki - Czesław Giziński oraz starostowie dożynkowi Barbara Zaliwska i Marek Banicki.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu pod przewodnictwem Orkiestry Dętej OSP w Trąbkach do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miętnem, gdzie pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego – Jego Ekscelencji Zbigniewa Kiernikowskiego została odprawiona Msza św.

Po zakończonej Eucharystii ulicami Miętnego uroczysty korowód z wieńcami dożynkowymi pod przewodnictwem Orkiestry Dętej OSP złożony z delegacji powiatowych i gminnych udał się na teren szkoły. Starostowie dożynek Agnieszka Kurek i Krzysztof Towalski przekazali chleb dożynkowy na ręce marszałka Adama Struzika, wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, starosty powiatu garwolińskiego Marka Chciałowskiego i wicestarosty Stefana Gory, następnie zgodnie z tradycją dożynkową dzielono się chlebem symbolem dziękczynienia za plony wśród uczestników dożynek.

Podczas wystąpień zostały odczytane listy od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby, a głos zabrali Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski oraz Prezes Krajowej Rady Izby Rolniczej Wiktor Szmulewicz. Następnie wręczono odznaczenia państwowe „Zasłużony dla Rolnictwa” i branżowe oraz podsumowano konkursy. W konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, wieniec Powiatu Łosickiego otrzymał wyróżnienie.

Dożynkom uczestniczyły wystawy płodów rolnych i sprzętu rolniczego, wystawy i kiermasze sztuki ludowej, stoiska informacyjne instytucji związanych z rolnictwem, stoiska z produktami tradycyjnymi i lokalnymi oraz wiele innych atrakcji.

W Dożynkach Województwa Mazowieckiego wzięli udział m.in.: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, doradca prezydenta RP prof. Tomasz Borecki, senator Anna Aksamit, posłanka ziemi garwolińskiej Stanisława Prządka, poseł Grzegorz Woźniak, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jarosław Wojtowicz, wiceprezes Agencji Rynku Rolnego Andrzej Łuszczewski, prezes Krajowej Rady Izby Rolniczej Wiktor Szmulewicz, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Krzysztof Mościcki, dyrektor Oddziału Terenowego w Warszawie Agencji Nieruchomości Rolnych Marek Płaszczak, Okręgowy Inspektor Pracy Janusz Niedziółka, przedstawiciele służb mundurowych i inspekcji, starości powiatowi z terenu województwa mazowieckiego, przedstawiciele rad powiatu z  Mazowsza, dyrektorowie samorządowych organizacji i spółek, sołtysi z powiatu garwolińskiego i województwa mazowieckiego.