Dożynki Powiatowe w Starej Kornicy

2015-09-22 14:01

Dnia 20 września 2015 roku w Starej Kornicy odbyły się uroczystości dożynkowe Powiatu Łosickiego, których organizatorami byli: Powiat Łosicki oraz Gmina Stara Kornica.

Uroczystość „Święta Plonów” tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Starej Kornicy, po której korowód dożynkowy pod przewodnictwem Starostów Dożynkowych z gminy Huszlew Pani Justyny Stefaniuk i Pana Marka Gromadzkiego przeszedł na plac imprezy, gdzie rozpoczęła się oficjalna część. Podczas tej części uroczystości zaproszeni głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoich wypowiedziach podkreślali szczególne znaczenie uroczystości dożynkowych, znaczenie chleba oraz pracy rolnika.

W tej części odbyła się również tradycyjna ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem upieczonym z tegorocznego zboża. Starostowie Dożynkowi, starosta powiatu łosickiego Czesław Giziński oraz wójt gminy Kazimierz Hawryluk wspólne dzielili się chlebem z uczestnikami uroczystości.

Dożynki były też okazją do ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach: VI edycja Mazowieckiego Konkursu Wiedzy z zakresu BHP i ekologii w rolnictwie dla rolników i sołtysów i V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki”.

W takcie dożynek powiatowych odbyły się konkursy:

„Ja w przebraniu za owoc lub warzywo:

1 miejsce Wiktoria Marciniuk przebranie za ananasa
2 miejsce Maja Puniewska przebranie za jabłko
3 miejsce Grzegorz Pasternak przebranie za malinę

Dzieci zaprezentowały bardzo różne owoce i warzywa, a stroje był bardzo pomysłowe i fantazyjne.

„Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”

1 miejsce Kornica Kolonia
2 miejsce Szpaki-Kolonia
3 miejsce Sarnaki

Wieńce przygotowały również: Bejdy, Dubicze, Huszlew, Platerów, Kazimierzów, Kobylany, Koszelówka, Nowa Kornica, Rudka, Stara Kornica, Urząd Miasta i Gminy Łosice, Wyrzyki. Wieńce dożynkowe nawiązywały do tradycji Święta Plonów, były barwne, wykonane z różnorodnych naturalnych materiałów tj.: kłosy zbóż, ziarna, słoma, warzywa, owoce, kwiaty, zioła, trawy.

„Pierogi na różne sposoby”

1 miejsce KGW w Nowej Kornicy za pierogi z soczewicą
2 miejsce Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej w Zakrzu za pierogi z mięsem i kaszą gryczaną
3 miejsce KGW w Huszlewie za pierogi z borówką

Wyróżnienie KGW w Chlebczynie za pierogi z dynią, kaszą kuskus i grzybami

W konkursie udział wzięło również: Gospodarstwo Agroturystyczne Lucyna Demianiuk, KGW w Borsukach, KGW w Kobylanach, KGW w Kolonii Kornicy, KGW w Koszelówce, KGW w Mierzwicach, KGW w Nowych Szpakach, KGW w Starej Kornica, KGW w Szpakach-Kolonii, KGW Wygnanki, KGW w Wyrzykach, Nadbużańskie Stowarzyszenie „Przyjazne Mierzwice”, Stowarzyszenie KGW i Mieszkańców Makarówki, Stowarzyszenie „KREDA”, Stowarzyszenie Malowniczy Zakątek Borsuki nad Bugiem, Stowarzyszenie Mostowianki, Stowarzyszenie Osób Aktywnych w Platerowie. Przygotowane przez gospodynie do konkursu pierogi zachwycały nie tylko smakiem, ale także kreatywnością w farszu i prezentacji.

Nagrody w konkursach uczestnikom wręczyła Pani Iwona Muder Wicestarosta Łosicki.

Po części oficjalnej nastąpiła część widowiskowo – rozrywkowa, podczas której zaprezentowały się dzieci z zespołu szkół w Starej Kornicy, gościnnie Alisa Koljada, zespoły: Sąsiadeczki, Zakrze Śpiewa, Studio Piosenki ŁDK – Anna Biarda i Wioletta Latus, Żar OSP Sarnaki, HOYRAKY i Maxx Dance, na zakończenie imprezy odbyła się dyskoteka w klimacie lat 80 i 90.

Poza sceną najmłodsi mogli skorzystać z bezpłatnych dmuchanych zjeżdżalni i zamków, kącika plastycznego, gier i zabaw, warsztatów modelowania balonów, malowania buziek. OSP z Serpelic uczyło udzielania pierwszej pomocy, stoiska z rękodziełem zapraszały do zakupu ręcznie robionych kwiatów, biżuterii, dywanów i pocztówek. Gospodynie z całego powiatu częstowały pierogami, ciastem oraz różnymi innymi smakołykami. Poza tym można było odwiedzić stoiska gminne, stowarzyszeń, instytucji związanych z rolnictwem i sprzętem rolniczym.

W Dożynkach Powiatowych wzięli udział m.in.: Poseł Krzysztof Borkowski, Senator Waldemar Kraska, Komendant Oddziału Brzeskiej Straży Pożarnej płk. Witalij Kalinicz przedstawiciel Białoruskiej Obwodowej Straży Pożarnej Nikolaj Kuzmickij, Wicedyrektor ds. Usług Rynku Pracy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Aleksander Kornatowski, Dyrektor Filii w Siedlcach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Piotr Karaś, Dyrektor Departamentu Zarządu Bezpieczeństwa Pracy HSE i Standardów Jakości Tadeusz Zając, wójtowie z terenu powiatu łosickiego, przedstawiciele rady powiatowej i gminnej, przedstawiciele służb mundurowych i inspekcji.