Dożynki Powiatowe w Huszlewie

2016-09-13 12:35

Dnia 11 września 2016 roku w Huszlewie odbyły się uroczystości dożynkowe Powiatu Łosickiego, których organizatorami byli: Powiat Łosicki oraz Gmina Huszlew.

Uroczystość „Święta Plonów” tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Huszlewie, której przewodniczył Ks. Kanonik Sławomir Kapitan Dziekanem Dekanatu Łosickiego, po której korowód dożynkowy pod przewodnictwem  Starostów Dożynkowych z gminy Olszanka Pani Anety Jaworskiej i Pana Sylwestra Makaruka przeszedł na plac imprezy, gdzie rozpoczęła się oficjalna część dożynek. Po wystąpieniu Starosty Powiatu Łosickiego Czesława Gizińskiego i Wójta Gminy Huszlew Stanisława Stefaniuka oraz zaproszonych gości rozpoczęła się tradycyjna ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem.

W tej części odbyła się również tradycyjna ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem upieczonym z tegorocznego zboża. Starostowie Dożynkowi, Przewodnicząca Rady Powiatu Łosickiego Grażyna Kasprowicz oraz Wójt Gminy Huszlew Stanisław Stefaniuk wspólne dzielili się chlebem z uczestnikami uroczystości.

Podczas Dożynek Powiatowych Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wręczył odznaczenia państwowe.

Brązowymi Krzyżami Zasługi zostali odznaczeni:

1. Pan Czesław Domański

2. Pan Franciszek Hornowski

3. Pan Krzysztof Kasprzuk

4. Zbigniew Antoni Pawłowski

5. Grzegorz Wawryniuk

Dożynki były też okazją do ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach:

VI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje”,którego organizatorem jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Laureaci konkursu „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”

1 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Kornicy

2 miejsce Stowarzyszenie „Mostowianki”

3 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Huszlewa

Wieńce przygotowały również: Kornica Kolonia, Platerów, Sarnaki, Stare Szpaki. Zaprezentowane wieńce dożynkowe nawiązywały do tradycji Święta Plonów, były barwne, wykonane z różnorodnych naturalnych materiałów tj.: kłosy zbóż, ziarna, słoma, warzywa, owoce, kwiaty, zioła, trawy.

W tym roku produktem przewodnim konkursu kulinarnego organizowanego podczas Dożynek Powiatowych był ziemniak. Gospodynie wykazały się kreatywnością i pomysłowości w przygotowaniu potraw z ziemniaka, które zachwycały nie tylko smakiem, ale także sposobem prezentacji.

Laureaci konkursu „Potrawy z ziemniaka na różne sposoby”

1 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Łuzkach za Roladę ziemniaczaną

2 miejsce Stowarzyszenie „Mostowianki” za Sernik Ziemniaczany

3 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylanach za Placek po węgiersku

Wyróżnienie zostało KGW w Huszlewie za Kremową kartoflankę z „nutką” oraz Stowarzyszenie Osób Aktywnych z Platerowa za Babkę ziemniaczaną.

W konkursie udział wzięło również: Gospodarstwo Agroturystyczne Lucyna Demianiuk, KGW w Borsukach, KGW w Chlebczynie, KGW w Czuchlebach, KGW w Kolonii Kornicy, KGW w Mierzwicach nad Bugiem, KGW Korniczanki w Starej Kornica, KGW w Starych Szpakach, KGW Wygnanki, Stowarzyszenie KGW i Mieszkańców Makarówki, Stowarzyszenie „KREDA”, Stowarzyszenie Malowniczy Zakątek Borsuki nad Bugiem, Stowarzyszenie Mostowianki, Stowarzyszenie Osób Aktywnych w Platerowie, Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej w Zakrzu.

Po części oficjalnej nastąpiła część widowiskowo – rozrywkowa, podczas której zaprezentowały się dzieci z Zespołu Szkolno-Wychowawczego w Huszlewie, zespoły: Marysieńki, Sąsiadeczki, Zakrze Śpiewa, Huszlewiacy, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, zespoły disco dance: Server Dance i Solaris, na zakończenie imprezy odbyła się dyskoteka.

Poza sceną najmłodsi mogli skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni i zamków, kącika plastycznego, gier i zabaw, malowania buziek. Gospodynie z całego powiatu częstowały pierogami, ciastem oraz różnymi innymi smakołykami. Poza tym można było odwiedzić stoiska gminne, stowarzyszeń, instytucji związanych z rolnictwem i sprzętem rolniczym.

Sponsorzy Dożynek Powiatowych w Huszlewie

1. Anna i Janusza Stefaniuk Właściciele sklepów Super-Market i Market-Anna w Łosicach
  2. Koszelowskie Zakłady Kredowe z Koszelówki
  3. Zbigniew Sawtyruk Usługi Transportowe Łosice
  4. Firma ROLMIX – Mieczysław Głuchowski, Tadeusz Kicko, Krzysztof Rumik Spółka Jawna z Łosic
  5. Przedsiębiorstwo Nasienno-Ogrodnicze ARPOL Andrzej Wierczuk z Łosic
  6. Przedsiębiorstwo Transportwo-Handlowe Import Eksport Przemysław
    Stefaniuk z Łosic
  7. Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna KŁOS Władysław Popławski z Łosic
  8. Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe BOFERM Marcin Bojdo z Górek
  9. Lekarze Rodzinni Eskulap Sp. z o.o. z Łosic
  10. Hurtowna Kwiatów Sztucznych JANKO Jan Kobyliński w Łosicach

Dziękujemy Państwu za wsparcie Dożynek Powiatowych w Huszlewie.