Dożynki Powiatowe Huszlew 2012

2012-09-20 13:43

Dnia 16 września 2012 roku w Huszlewie na terenie boiska sportowego przy Zespole Szkolno Wychowawczym odbyły się uroczystości dożynkowe Powiatu Łosickiego. Uroczystość „Święta Plonów” to piękna polska tradycja, szczególny dzień zamykający całoroczny trud pracy rolnika i jego rodziny.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Św. w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego o godzinie 12.00 pod przewodnictwem Dziekana Dekanatu Łosickiego Ks. Kanonika Michała Śliwowskiego.

Po Mszy św. korowód dożynkowy przeszedł na boisko, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, podczas której Starostowie Dożynkowi przekazali chleb Staroście Łosickiemu i Wójtowi Gminy Huszlew. Gospodarze dożynek dzielili się chlebem wśród gości oraz zebranych na placu imprezy. Po tej części głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoich wypowiedziach podkreślali znaczenie tej uroczystości oraz pracy rolnika.

Następnie Poseł Marek Sawicki oraz Starosta Czesław Giziński wręczyli rolnikom odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaczenia otrzymali:

1. Głuchowski Eugeniusz
  2. Korbut Wojciech
  3. Krasiejko Waldemar
  4. Marczuk Andrzej
  5. Niedźwiedziuk Piotr
  6. Jarosław Jan Pawłowski
  7. Rak Wiesław
  8. Sawczuk Krzysztof
  9. Stasiu Sławomir
  10. Stefaniuk Piotr
  11. Szymczuk Paweł

Podczas dożynek nastąpiło wręczenie nagród w konkursach organizowanych przez KRUS Łosice: Konkurs „Wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, higieny pracy, ekologii w rolnictwie dla rolników i sołtysów” laureaci:

I miejsce Andrzej Kozak

II miejsce Krzysztof Hańcz

III miejsce Jerzy Czyżyk

Wyróżnienie Adam Wojcieszuk

II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Bezpiecznie na wsi – czy upadek to przypadek”
(klasy 0-3) laureaci:

I miejsce Paulina Golwiej

II miejsce Gabriela Łęczycka

III miejsce Kornelia Olizaruk

(klasy 4-6) laureaci:

I miejsce Jan Ołdachowski

II miejsce Konrad Matwiejuk

III miejsce Zuzanna Rogowska

Podczas części widowiskowo-rozrywkowej dożynek wystąpiły dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno –Wychowawczego oraz lokalne zespoły ludowe Sąsiadeczki, Marysieńki i Zespół Pieśni i Tańca Pasieka. Folklor z Wileńszczyzny prezentował zespół Turgielanki. Gwiazdą wieczoru był zespół Prymaki. Do późnych godzin wieczornych uczestników imprezy bawił zespół Server.

Konkurs "Naleśniki na różne sposoby"

w kategorii - Naleśnik na ostro Lucyna Demianiuk za naleśnik "Lucysie"

w kategorii - Naleśnik niespodzianka, Koło Gospodyń Wiejskich w Huszlewie "Kolorowy Bajer"

w kategorii - Naleśnik na słodko, Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich i Mieszkańców Makarówki "Z nutą tofii"