Dożynki Powiatowe 2017

2017-08-23 13:35

Dnia 20 sierpnia 2017 roku w Olszance odbyły się uroczystości dożynkowe Powiatu Łosickiego, których organizatorami byli: Powiat Łosicki oraz Gmina Olszanka.

Uroczystość „Święta Plonów” tradycyjnie rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył dziekan dekanatu łosickiego ks. Kanonik Sławomir Kapitan, po Eucharystii uczestnicy przejechali korowodem na plac dożynek, na boisko gminne w Olszance, gdzie rozpoczęła się oficjalna część świętowania.
  Po przywitaniu gości przez Starostę Powiatu Łosickiego Bożenę Niedzielak odbyła się tradycyjna ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem upieczonym z tegorocznego zboża. Starostowie Dożynkowi, Magdalena Biernacka i Krzysztof Rumik oraz Wójt Gminy Olszanka Jan Parol wspólnie z Starostą Łosickim Bożeną Niedzielak dzielili się chlebem z uczestnikami uroczystości.

Dożynki były też okazją do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w konkursach:

VII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci „Bezpiecznie na wsi – środki chemiczne to nie zabawa” którego organizatorem jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Laureatami konkursu w grupie (klasy 0-3) zostali:

I miejsce Adam Janczuk z klasy II Szkoły Podstawowej w Huszlewie,
II miejsce Filip Hryciuk z klasy 0 Szkoły Podstawowej w Mostowie,
III miejsce Karolina Kulikowska z klasy III Szkoły Podstawowej w Górkach,

Laureatami konkursu w grupie (4-6) zostali:

I miejsce Karolina Iwaniuk z klasy V Szkoły Podstawowej w Ruskowie,
II miejsce Magdalena Ładziak z klasy V Szkoły Podstawowej w Ruskowie,
III miejsce Łukasz Czerka z klasy IV Szkoły Podstawowej w Platerowie.

Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa oceniała wieńce dożynkowe, biorąc pod uwagę następujące parametry: sposób wykonania wieńca, wartości artystyczne związane z kulturą wykonania wieńca dożynkowego, zachowanie elementów tradycyjnych, ogólny wyraz artystyczny oraz poziom i styl wykonania. Najpiękniejszym wieńcem dożynkowym okazał się wieniec Miasta i Gminy Łosice, drugie miejsce zajęła Gmina Olszanka reprezentowana przez wieś Bolesty, a trzecie miejsce zajęła Gmina Stara Kornica.

Tematem tegorocznego konkursu kulinarnego były „Pierogi na różne sposoby”, do konkursu zgłosiło się 12 drużyn, komisja konkursowa po skosztowaniu 28 różnych rodzajów pierogów zadecydowała, że najlepsze pierogi to:

- pierogi z mięsem – wykonane przez KGW w Łuzkach,
- pierogi z cieciorką – wykonane przez KGW Korniczanki w Starej Kornicy,
- pierogi „francuskie jabłuszka” – wykonane przez KGW w Huszlewie,

wyróżnienia:

- pierogi z serem i miętą – wykonane przez Stowarzyszenie Osób Aktywnych z Platerowa
- pierogi z kaszą jaglaną i kurczakiem – wykonane przez KGW Korczówka,

Po części oficjalnej nastąpiła część widowiskowo – rozrywkowa, podczas której zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół w Olszance, Kapela Podlaska, Zespół Marysieńki, Zespół Pieśni i Tańca Pasieka, Zespół Zakrze Śpiewa oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej.
  Ze względu na warunki pogodowe, organizatorzy zdecydowali o wcześniejszym zakończeniu imprezy dożynkowej.
  Patronami medialnymi Dożynek Powiatowych byli: Gazeta Łosicka, Kurier Podlaski,  Podlasie 24 Regionalny Portal informacyjny, Katolicie Radio Podlasie, Tygodnik Regionalny Echo Katolickie, Portal Łosice info, Słowo Podlasia.