Dożynki Powiatowe 2010 - Podsumowanie

2010-09-24 08:33

Niesiemy ten wieniec z pszenicy i żyta,

Aby każdy Polak miał chleba do syta.

Spocznijcie żniwiarze, żniwiarki zmęczone,

Bo już wszystko zboże z pola pozwożone.

W niedzielę 19 września br. w Olszance odbyły się dożynki Powiatu Łosickiego. Doroczne Święto Plonów zapoczątkowała uroczysta Msza Święta, która  koncelebrowana była w Kościele parafialnym w Hadynowie, a przewodniczył jej dziekan dekanatu łosickiego ks. kanonik Michał Śliwowski. Po Eucharystii oficjalna część uroczystości dożynkowych odbyła się w Olszance.

W tym roku praca rolników była wyjątkowo trudna za sprawą niesprzyjającej aury - mówi starosta łosicki Czesław Giziński w swoim przemówieniu. Mimo trudnego roku rolnicy z gminy Olszanka potrafili podzielić się tym co mają z bardziej potrzebującymi - przypomniał Wójt Gminy Olszanka - Jan Parol.

Tegorocznymi starostami dożynki byli: Pani Ewa Kocęba z Chotycz oraz Pan Mieczysław Głuchowski z Nowosielca.

Na uroczystym świętowaniu nie zabrakło także gości z poza powiatu. Aby wspólnie cieszyć się z rolnikami przybyli: Poseł na Sejm RP - Krzysztof Borkowski, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego - Janina Ewa Orzełowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich - Andrzej Daniluk, Mariusz Kostka - Dyrektor OR ARMiR w Warszawie, dr Marek Plichta - Dyrektor Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice - Janusz Kobyliński, wójtowie, przewodniczący rad oraz radni powiatowi i gminni.

Podczas wystąpień okolicznościowych głos zabrali kolejno: Janina Ewa Orzełowska - Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach, Andrzej Daniluk - Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich, Mariusz Kostka - Dyrektor OR ARMiR Warszawa oraz Krzysztof Borkowski - Poseł na Sejm RP, którzy zgodnie twierdzili, iż dopłaty bezpośrednie dla rolników w Polsce powinny być zrównane z dopłatami w „starej unii".

Podczas tegorocznych dożynek honorową odznakę „Zasłużony dla rolnictwa" przyznano 10 rolnikom z powiatu łosickiego. Odznaczenia te przyznane zostały przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najpiękniejszą zagrodę wiejską.

Po części oficjalniej na scenie pojawiło się wiele formacji tanecznych i wokalnych. Swoje umiejętności w tańcu zaprezentowała grupa LUZ - ART. ze szkoły podstawowej nr 2 w Łosicach. Śpiewem zaś urzekła młodzież Gimnazjum w Olszance. Nie zabrakło także zespołów folklorystycznych. Na olszańskiej scenie pojawiła się grupa z Leśnej Podlaski - Leśnianki i Leśniańskie Nutki. Gwiazdą wieczoru, która przyciągnęła tłumy był DZIANI i Cygańskie Gwiazdy. Całość imprezy zamknął pokaz sztucznych ogni, które odpaliła Hurtownia Pirotechniczna - AS z Siedlec.

Zapraszamy do galerii >>>