72 Rocznica Bitwy pod Jeziorami

2016-06-29 08:24

Burmistrz Miasta i Gminy Łosice, Stowarzyszenie ŚZŻAK OOP. „Zenona”, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej oraz Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji zorganizowali obchody 72. Rocznicy Bitwy 34 OOP „Zenona” pod Jeziorami w dn. 25-26 czerwca 2016r.

W sobotnie popołudnie odbył się Wieczór Patriotyczny w lesie łosickim nad jeziorem, gdzie w leśnej scenerii przy ognisku śpiewano pieśni patriotyczne.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przy pomniku pomordowanych mieszkańców Chotycz. Następnie delegacje oraz mieszkańcy Chotycz i innych miejscowości przejechali do Jezior, gdzie złożono wieńce pod pomnikiem upamiętniającym walkę stoczoną przez partyzantów z 34. Pułku Piechoty AK z Niemcami pod dowództwem Majora „Zenona”.

Uroczystą Mszę Polową koncelebrowaną odprawił ks. Bp. Kazimierz Gurda, ks. Proboszcz Parafii św. Zygmunta w Łosicach ks. Kanonik Sławomir Kapitan i ks. Leszek Borysiuk.

Oprawę muzyczną zapewnił Chór „Adoramus” z Parafii Trójcy Świętej z Łosic.

Organizatorzy i licznie zgromadzeni goście: p. Maria Koc Wicemarszałek Senatu, p. Daniel Milewski Poseł na Sejm RP, p. Tadeusz Sobieszczak Major „Dudek”, p. Andrzej Daniluk członek zarządu WFOŚiGW , p. Arkadiusz Widła przedstawiciel Sił Rezerwy NATO, wójtowie, mieszkańcy wsi Jeziory, Chotycze i wielu innych miejscowości, członkowie Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji wzięli udział we mszy oraz Paradzie Kawalerii Konnej, którą poprowadził p. Waldemar Kosieradzki.

W imieniu Senatora Waldemara Kraski list przeczytała p. Elwira Hawryluk. List Posła Marka Zagórskiego list przeczytała p. Ewa Jarocka Przewodnicząca Rady Gminy Mordy.

Las”

Biały spadochron w konarach brzozy

Ryngraf misterny

Pod nim wianuszek od chrzestnych matek

I Chrystus Miłosierny

Taki nasz ołtarz w jeziorańskim lesie

W czerwcowe święto

I jeszcze sztandar biało czerwony

Z Madonną smętną

Las do niej woła z Podlaskim echem

Módl się za nami:

Byśmy ojczyźnie pod Twym Sztandarem

Przysięgi dotrzymali”

Wiersz ten jakże aktualny dziś, napisała 29 czerwca 1944 r. Alina Chrzanowska Fedorowicz PS. Marta. Tyle mamy śladów pamięci Oddziału Zenona na naszej Łosickiej Ziemi, Chotycze, Jeziory, groby na cmentarzach w Łuzkach, Łosicach, Hadynowie, Huszlewie, Kornicy, mogiły w mierzwickich lasach,  ulica Majora Zenona, tablice w urzędach, dawne dwory, Izba Pamięci w Szkole w Niemojkach, Szkoła im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach. To są nasze drogowskazy. Czy na co dzień chcemy z nich korzystać?

Jak zawsze w szkole opowiadał p. Tadeusz Sobieszczak ps. Dudek wojna to nie tylko walki. To udział w wojnie również zwykłych ludzi, mieszkańców którzy pomagali żołnierzom w zwykłych sprawach, noclegach, miejscach na radiostacje w swoich domach, przygotowaniu posiłków, napojeniu koni. Życie partyzantów w ciągłym stresie, odłączonych od rodzin, zdanych na siebie nie było łatwe. Jednak potrafili jako oddział być zgranym zespołem i walczyć ze wszystkich sił. Nie możemy zapomnieć o ich trudzie. Wspominamy dziś i dziękujemy za naszą wolność przez upamiętnianie takimi uroczystościami jak dziś, przez hołd poległym, modlitwę i nasze codzienne życie wypełnione wartościami i miłością do Ojczyzny.

Serdeczne podziękowania składamy organizatorom uroczystości, a szczególnie p. Waldemarowi Kosieradzkiemu i p. Stefanowi Szańkowskiemu oraz mieszkańcom wsi Jeziory.