Jubileusz 350-lecia parafii p.w. św. Antoniego w Huszlewie

2016-06-01 11:32

29 maja w Huszlewie podczas jubileuszowej Mszy św. bp Kazimierz Gurda dokonał poświęcenia nowego granitowego ołtarza poświęconego Papieżowi Polakowi. Od niedawna bowiem parafia ma relikwie św. Jana Pawła II, miejsce na relikwiarz zaplanowano właśnie w nowym ołtarzu. W uroczystości związanej z jubileuszem 350-lecia parafii p.w. św. Antoniego w Huszlewie uczestniczył Starosta Łosicki Czesław Giziński.

Parafię huszlewską erygowano 16 czerwca 1666 r. W 1689 r. budowlę przeniesiono w inne miejsce, gdyż teren na którym stała był podmokły. 18 lipca 1730 r. poświęcono kamień węgielny pod nową świątynię, której fundatorami byli książę Franciszek Woroniecki herbu Korybut i jego żona Anna. Kościół został poświęcony 11 lipca 1734 r. W latach 1859-67 z ofiar wiernych oraz przy wsparciu finansowym ówczesnego właściciela wsi - księcia Jeremiasza Woronieckiego została wybudowana murowana świątynia wznosząca się w centrum Huszlewa.

Starosta Łosicki z okazji jubileuszu wręczył pamiątkowy relikwiarz od Powiatu Łosickiego dla parafii Huszlew.

[Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu podlasie24.pl, więcej zdjęć tutaj]