Obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łosicach

2016-05-04 14:55

Uroczystości upamiętniające 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Św. Zygmunta Króla w Łosicach którą odprawił Ks. Infułat Kazimierz Korszniewicz w koncelebrze z Ks. Kanonikiem Sławomirem Kapitanem Dziekanem Dekanatu Łosickiego i Ks. Edwardem Borucem Proboszczem Parafii Trójcy Świętej w Łosicach. Następnie poczty sztandarowe szkół, instytucji i organizacji działających na terenie powiatu łosickiego, przedstawiciele policji, straży pożarnej i miejskiej, rady powiatowej i gminnej, władz samorządowych oraz mieszkańcy powiatu w przemarszu wokół Rynku udali się pod obelisk upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja, aby tu oddać hołd twórcom Konstytucji i złożyć kwiaty.

Po przemówieniach Burmistrza Miasta i Gminy Łosice Mariusza Kucewicza, Senatora RP Waldemara Kraski, Posła RP Daniela Milewskiego oraz Wicestarosty Łosickiego Iwony Muder, uczestnicy wysłuchali krótkiej części artystycznej w wykonaniu Jerzego Kosteckiego
i Mirosława Odoszewskiego.

Przemówienie Wicestarosty Łosickiego Iwony Muder:

Szanowni Księża

Panie Senatorze

Panie Pośle

Panowie Burmistrzowie

Koleżanki i Koledzy Radni z Przewodniczącymi na czele

Panie Kombatancie

Panie prezesie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej

Druhowie Strażacy, Harcerze

Drodzy Mieszkańcy i Goście, Młodzież i Dzieci

„Nie pytajmy co może zrobić dla nas ojczyzna. Pytajmy co my możemy dla niej uczynić” John Kennedy

Wiele jest chwil, które wspominamy na co dzień wybiegając daleko w przeszłość. Wiele jest  dat wspólnych dla nas Polaków wracając wstecz. 225 lat od uchwalenia Konstytucji 3-go Maja to długo. W czasach pośpiechu, szybkich zmian to bardzo długo. Stoimy na kilkusetletnim rynku w Łosicach bo przecież w tamtym roku obchodziliśmy 750 – lecie naszego miasta. W tym roku przypada bardzo ważna dla Polski data, 1050 lecie przyjęcia przez Polskę Chrztu. Trzeba było odwagi Polaków by te daty zapisały się na kartach historii. W czasach gdy wszystko tak szybko się zmienia chrzest, prawo, ojczyzna, Bóg, honor, miłość trwa.

Mamy wiedzę, wynalazki, tysiące serwerów zapełnionych mądrościami, nie ma takich spraw które nie byłyby zapisane przez człowieka, a jednak za każdym razem zadajemy sobie pytanie, co jest najważniejsze, w którą stronę iść. Sięgnijmy wtedy po te zapiski i czy ktoś mądry napisał to 25 lat temu czy 225 pewne rzeczy są stałe.

Żeby znać przyszłość, trzeba uczyć się przeszłości.

A 200 lat temu Adam Mickiewicz napisał:

„My tak czyńmy a wszystko torem pójdzie snadnym

Wszak w niewielu brak darów, gorliwości w żadnych

Wszyscy chciejmy dokonać, dokona kto może

Bo się nierówną miarą dzielą łaski Boże

Lecz gdy ku wielkim sprawom pole się odkrywa

Sama też nierówność mniej szkodząca bywa.

Szczęśliwy komu pierwsze wieńce się dostały

Sam zyska chwałę, innych zachęci do chwały

Lecz niech stąd marnej pychy blasków nie przywdziewa

Wszakże owoc, nie liście świadczą lepszość drzewa

Więc nie wzięcia przylasków nie zaszczytnej palmy

Żeśmy pożyteczniejsi z tego się pochwalmy

Niech każdy jak ów Greczyn głosi dzielność swoją

Mocniejszy jestem, cięższą podajcie mi zbroję

Więc czego życzyć nam w tym pięknym majowym dniu Święta 3 – go Maja – miłości i odwagi. Niech takie daty jak ta dzisiejsza, przez nasze świadectwo tu przybycia czynią Polskę lepszą i cenniejszą wszak to nasza kochana Ojczyzna. To nasza wspólna mowa, przyroda, historia i muzyka, symbole narodowe. Zostawmy po sobie same dobre dzieła, niech inne narody, młodzi ludzie znają Polaków z mądrości nie przywar, niech się zachwycą Polską bo przecież w lipcu nas odwiedzą. Nie bójmy się zmian ale bądźmy wierni dobrym wartościom i zdobywajmy wiedzę bo jesteśmy przykładem dla tych młodych ludzi którzy nas zastąpią.

Wolności nie dostaliśmy za darmo. Dlatego nigdy jej nie oddajmy. Jak starego drzewa, którego ścięcie bo przeszkadzało sprawia, że po pewnym czasie słońce, kurz i wiatr w oczy ale ono odrośnie, oby tylko nie za 50 czy 123 lata.