III RODZINNY RAJD ROWEROWY

III RODZINNY RAJD ROWEROWY

Zapraszamy do udziału w III Rodzinnym Rajdzie Rowerowym na 100-lecie Niepodległości Szlakiem Oddziału Partyzanckiego "Zenona" 34 pp Podlaskiej Dywizji AK. To już trzecia edycja tego wydarzenia, które łączy w sobie walory patriotyczne rekreacyjne i integracyjne.Wyruszamy 23 czerwca do miejsc związanych z żołnierzami Oddziału Zenona. Odwiedzimy między innymi Sarnaki, gdzie poznamy bliżej historię związaną z przejęciem przez AK tajnej broni Hitlera - rakiety V2. Zgłoszenia będą przyjmowane w dniach 4-21 czerwca pod adresem e-mail: ldklosice@interia.pl, faxem - 83 357 34 23 lub telefonicznie pod numerem 83 359 05 09. Zachęcamy do licznego udziału! Szczegóły w regulaminie.

 

 

 

 

do pobrania - TRASA RAJDU

application/pdf TRASA_RAJDU_2018.pdf (286.1 KiB)

do pobrania - ZGŁOSZENIE RAJD OSOBA NIELETNIA

application/pdf Rajd - zglooszenie osoba nieletnia 2018 r.pdf (283.3 KiB)

do pobrania - ZGŁOSZENIE RAJD OSOBA DOROSŁA

application/pdf Rajd - zgloszenie osoba dorosla 2018 r.pdf (283.7 KiB)

ŁOSICKA MAJÓWKA AKTYWNIE

ŁOSICKA MAJÓWKA AKTYWNIE

do pobrania - zgoda na start

application/pdf zgoda na start.pdf (50.9 KiB)

227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

XXXII spotkanie VITOexTrEAM z Bartkiem Sabelą

Jądro Chciwości. To tytuł kolejnej prezentacji, którą można będzie zobaczyć podczas spotkania VITOexTrEAM. A o czym będzie tym razem?

- Dla nich jesteście niepowtarzalną okazją – tłumaczy nasz pomocnik. – Wolą sprzedać białemu, bo przynajmniej zapłaci. Czasami niewiele, ale jednak. Jak ktoś znajdzie coś cennego to od razu cała wioska wie. Zawiść jest wielka. Zabiorą. Albo przyjadą bandyci i przystawią karabin do głowy.

Okolice Shabundy usiane są kopalniami złota, cynku, wolframu, koltanu. Każdy obywatel Konga ma prawo dowolnie czerpać korzyści z zasobów, jakie kryje las tropikalny. Pod warunkiem, że nie robi tego na skalę przemysłową lub zmechanizowaną. Zatem kto ma łopatę, wiadro, kilof czy sito to idzie do lasu lub nad rzekę i kopie. Takie rzemieślnicze wydobycie minerałów zapewnia pracę tysiącom mieszkańców Południowego Kivu. Cztery piąte z tych górników pracuje przy wydobyciu złota. Na tym zna się tutaj każdy, zresztą niewprawny adept „górnictwa” złoto może pomylić jedynie z pirytem. Lecz czasami zdarza się, że przy płukaniu złota szczęśliwiec znajdzie coś jeszcze – mały przezroczysty kamień, który może być jego przepustką do nieba. Kłopot w tym, że w kraju pozbawionym dróg i kontrolowanym przez grupy rebeliantów lub skorumpowane oddziały wojska rządowego, większość „górników”, nawet jeżeli znajdzie cenny minerał, nie ma pieniędzy by znalezisko dowieść do najbliższego miasta. A wieści po lesie niosą się szybko. A ludzie w lesie potrafią być źli, zawistni i bezwzględni. Zwłaszcza ci z M23, Mai Mai, Raia Mutumboki czy FDLR. Wtedy znalezisko może szybko stać się biletem do piekła.


Bartek Sabela (ur. 1982) – z wykształcenia architekt, a z zamiłowania fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie Ziarna Piasku. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 ukazała się jego trzecia książka „Afronauci” - reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu, miał marzenie by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu. Obecnie podróżuje do Demokratycznej Republiki Konga, gdzie pracuje nad nowym tematem. Współpracuje z Kontynentami oraz Dużym Formatem Gazety Wyborczej.


Serdecznie zapraszamy na spotkania, które odbędą się:
- 10 maja o godzinie w Siedlcach w auli Instytutu Biologii UPH przy ul. Prusa 12
- 11 maja o godzinie 18:00 sala widowiskowa ŁDK, ul. Piłsudskiego 4
Wstęp jak zwykle wolny. Zapraszamy!

 

 

 

ŁDK - USŁUGI TRANSPORTOWE