KINO ZA ROGIEM W ŁOSICACH

SPIRALA

8.05. godz. 18:00
 

Polska 1978; dramat, psychologiczny; reż. Krzysztof Zanussi; obsada: Jan Nowicki, Maja Komorowska, Zofia Kucówna, Jan Świderski, Aleksander Bardini; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 87 min., bilet: 5,00 zł.

 

Do schroniska w Tatrach przybywa mężczyzna w średnim wieku, który wobec innych gości zachowuje się co najmniej kontrowersyjnie: zadaje im pytania o sens ich życia, prowokuje i obraża. Następnego dnia wyrusza samotnie w góry i nie wraca.
Odnaleziony przez ratowników, trafia do szpitala, z którego jak się okazuje, wcześniej uciekł, żeby poprzez samobójstwo w górach uniknąć rozciągniętego w czasie strachu przed umieraniem.
Film Krzysztofa Zanussiego to dramat o samotności w obliczu śmierci, o nie dającym się uciszyć lęku i niezgodzie na przedwczesne pożegnanie z życiem.

PRZYSTANEK WOODSTOCK - NAJGŁOŚNIEJSZY FILM POLSKI

10.05. godz. 18:00
 

Polska 2003; muzyczny; reż. Yach Paszkiewicz; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 115 min., bilet: 5,00 zł.

 

Zaczyna się od Bolera Ravela - a później napięcie nieprzerwanie rośnie...
Rok 2002, Żary, 8. Przystanek Woodstock. Dwa dni wypełnione muzyką, poczuciem wszechogarniającej wolności i otwartości na innych. Na scenie - od bluesa i reggae poprzez ostry rock do heavymetalu. Pod sceną, głowa przy głowie, tysiące młodych ludzi, kolorowy, energetyczny, radosny tłum. A wszystko pod hasłem: Miłość/Przyjaźń/Muzyka/Rock'n'roll.
Dwugodzinny film Jerzego Owsiaka i Yacha Paszkiewicza to impresja z imprezy, która co roku przyciąga setki tysięcy młodych ludzi.

SZEF

15.05. godz. 18:00
 

Francja, USA 2014; komedia; reż. Jon Favreau; obsada: Jon Favreau, John Leguizamo, Emjay Anthony, Scarlett Johansson, Dustin Hoffman, Bobby Cannavale; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 109 min., bilet: 5,00 zł.

 

Carl jest szefem kuchni. Uznanym, z doświadczeniem, świetną załogą i z wyrozumiałym szefem. A kilka chwil później jest internetowym memem, z którego nabija się sieciowa społeczność, facetem, który stracił pracę i który nie bardzo ma widoki na jakąkolwiek inną. Dlaczego? Ano dlatego, że jego kuchnię miażdży w swojej recenzji uznany kulinarny bloger, a biedny Carl nie wie, że jak się odszczeknie na twitterze, to przez nieuwagę (skąd my to znamy?) może to odszczeknięcie udostępnić całemu światu. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Jako że po swoich niefortunnych występach w sieci Carl ma jakieś 20 000 obserwatorów, staje się łakomym kąskiem dla różnego rodzaju telewizyjnych show. Tyle że on nie chce być "pajacem z tiwi". On chce gotować, bo gotowanie kocha nad życie i jest w tym naprawdę dobry. Otwiera mobilny bar szybkiej obsługi…
Świetne żywiołowe aktorstwo, wielkie nazwiska nawet w epizodach (Dustin Hoffman, Robert Downey Jr. czy Scarlett Johansson), niewymuszony dowcip i nienachalne przesłanie: w każdym momencie życia można zacząć wszystko od początku.

OCALONY

17.05. godz. 18:00
 

USA 2003; wojenny, dramat; reż. Peter Berg; obsada: Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emile Hirsch, Ben Foster, Eric Bana;dozwolony od 16 lat, czas projekcji 116 min., bilet: 5,00 zł.

 

Czerwiec 2005 roku. W ramach operacji "Red Wings" na afgańsko-pakistańskim pograniczu zostają zrzuceni czterej amerykańscy komandosi z elitarnej jednostki Navy SEALs, którzy mają wytropić wysokiego rangą dowódcę talibów. Od początku wszystko idzie nie tak i szybko myśliwi stają się zwierzyną: złapani w pułapkę przez kilkudziesięciu uzbrojonych po zęby talibów, bez łączności z bazą, muszą desperacko walczyć o życie. Uda się tylko jednemu z nich.
Nominowany do Oscara film Petera Berga jest oparty na wspomnieniach ocalonego Marcusa Lutrella "Lone Survivor".

 

HAPPY OLO - POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE

22.05. godz. 18:00
 

Polska 2017; biograficzny; reż. Krzysztof Paweł Bogocz; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 62 min., bilet: 5,00 zł.

 

W 2010 roku jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki pomiędzy wybrzeżami Afryki i Ameryki Południowej wyłącznie dzięki sile własnych mięśni. 3 lata później przepłynął Atlantyk od portu w Lizbonie do przylądka Canaveral w USA. Po następnych 3 latach po 110 dniach samotnej żeglugi zakończył w Le Conquet we Francji swoją trzecią podróż przez Atlantyk, rozpoczętą w Nowym Jorku. Imponujące? A jeśli dodać do tego, że przed chwilą skończył siedemdziesiątkę…?
Aleksander Doba. Happy Olo. Zarażający optymizmem jeden z najwybitniejszych polskich podróżników, który swoim życiem zaświadcza, że młodość kończy się po osiemdziesiątce. Albo i później…

SZTUKA KOCHANIA. HISTORIA MICHALINY WISŁOCKIEJ

24.05. godz. 18:00
 

Polska 2017; dramat, biograficzny; reż. Maria Sadowska; obsada: Magdalena Boczarska, Eryk Lubos, Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Borys Szyc; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 115 min., bilet: 5,00 zł.

 

Zanim legendarna "Sztuka kochania" Michaliny Wisłockiej podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i na przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu "Sztuki kochania" Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w przaśnym PRL-u.

ZAĆMA

29.05. godz. 18:00
 

Polska 2016; biograficzny, dramat; reż. Ryszard Bugajski; obsada: Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Bartosz Porczyk, Marek Kalita; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 109 min., bilet: 5,00 zł.

 

Druga połowa lat. 50. O prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego ubiega się Julia Brystiger, była szefowa owianego złą sławą Departamentu V. Eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa, zwana niegdyś "Krwawą Luną", słynęła z tego, że osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Teraz, szukając porady duchowej, dąży do spotkania z Wyszyńskim. Zanim jednak dojdzie do konfrontacji z głową Kościoła, będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę.