KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - DWIE KORONY

24.11. (piątek)
godz. 8:30; 15:00
 

Polska 2017; fabularyzowany dokument; reż. Michał Kondrat; obsada: Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Paweł Deląg, Artur Barciś; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 92 min. Bilet: 16 zł (normalny); 13 zł (uczniowie); 12 zł (grupy zorganizowane o godz. 8:30).

 

"Dwie korony" to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w Auschwitz. Zdjęcia dokumentalne zostały zrealizowane w Polsce, Japonii i we Włoszech. W warstwie fabularnej filmu występują znakomici polscy aktorzy: Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski i inni. W części dokumentalnej wypowiadają się znawcy życia o. Maksymiliana: osoby duchowne i świeckie, między innymi Kazimierz Piechowski, który spotkał o. Maksymiliana w czasie pobytu w obozie, a słowa, które od niego wówczas usłyszał przemieniły go i ukierunkowały duchowo na całe życie...

KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - EMOTKI FILM

24.11. (piątek)
godz. 10:15; 16:30
 

USA 2017; animowany; reż. Tony Leondis; polski dubbing; dozwolony od lat - b/o, czas projekcji 86 min. Bilet: 16 zł (normalny); 13 zł (uczniowie); 12 zł (szkoły - grupy zorganizowane).

 

Komedia „Emotki. Film” odkrywa przed nami sekretny świat naszych smartphone’ów. Ukryte za aplikacją, z której korzystamy, wysyłając wiadomości, gwarne miasto Tekstopolis to miejsce, w którym mieszkają i pracują emotki. Każda z nich ma określone zadanie i jedną konkretną emocję, którą wyraża. Każda oprócz Minka – żywiołowej, energetycznej emotki, która potrafi wyrazić wszystkie emocje. Niestety, wada zagraża całemu telefonowi, dlatego Minek łączy siły z najlepszym przyjacielem – „Piątką” i super-hakreką Matrix, by powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Wspólnie wyruszają w wielką, pełną niespodzianek i przygód podróż po zakamarkach aplikacji, by ocalić Tekstopolis.

KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - LISTY DO M 3

24.11. (piątek)
godz. 18:15; 20:15
 

Polska 2017; komedia romantyczna; reż. Tomasz Konecki; obsada: Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak, Wojciech Malajkat, Izabela Kuna, Magdalena Różczka; dozwolony od 15 lat, czas projekcji 100 min. Bilet: 16 zł (normalny); 13 zł (uczniowie).

 

"Listy do M. 3" opowie historię kilku osób, którym w jeden magiczny dzień przydarzają się wyjątkowe chwile. Bohaterowie przekonają się o potędze miłości, rodziny, wybaczenia i wiary w to, że ten niezwykły świąteczny czas pełen jest niespodzianek.

KINO ZA ROGIEM W ŁOSICACH

BODY / CIAŁO

07.11. godz. 18:00
 

Polska 2015; dramat; reż. Małgorzata Szumowska; obsada: Janusz Gajos, Maja Ostaszewska, Justyna Suwała, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 88 min., bilet: 5,00 zł.

 

Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny - Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

VERA DRAKE

09.11. godz. 18:00
 

Francja, Wielka Brytania 2004; społeczny, dramat; reż. Mike Leigh; obsada: Imelda, Staunton, Philip Davis I., Daniel Mays, Alex Kelly II., Eddie Marsan; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 119 min., bilet: 5,00 zł.

 

Londyn, rok 1950. Vera Drake, sprzątaczka, wiedzie spokojne życie z mężem Stanem i dorosłymi dziećmi Sidem i Ethel. Nie są rodziną zamożną, ale żyją w harmonii i są szczęśliwi. Stan pracuje jako mechanik, Sid jest krawcem, a Ethel testuje w fabryce żarówki. Nikt z nich nie wie, że wiecznie uśmiechnięta i pogodna kochająca żona i matka, która codzienną krzątaninę umila sobie śpiewaniem, ma dodatkowe, tajemnicze zajęcie: pomaga kobietom pozbyć się niechcianej ciąży. Nie bierze za przysługę pieniędzy. Robi to, bo są w potrzebie, a prawo zabrania aborcji, przynajmniej takim jak one, bo bogate panienki z dobrych domów mogą za odpowiednią opłatą przekonać lekarza w ekskluzywnej prywatnej klinice, że niechciana ciąża doprowadzi je do samobójstwa. Bezradnym niezamożnym dziewczynom pozostaje Vera Drake. Kiedy jedna z nich trafi do szpitala, do drzwi Very zapukają policjanci.
Mądre, społecznie ważne kino, które bada granice hipokryzji - i jednostki, i stanowionego przez państwo prawa.

OSTATNIA RODZINA

14.11. godz. 18:00
 

Polska 2016; biograficzny, dramat; reż. Jan P. Matuszyński; obsada: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 117 min., bilet: 5,00 zł.

Film biograficzny. Na podstawie zdjęć, filmów dokumentalnych i wywiadów wiernie oddaje atmosferę rodziny Beksińskich po tym, gdy z rodzinnego Sanoka przeprowadzili się do Warszawy i zamieszkali w blokowisku na Mokotowie. Znakomite kreacje aktorskie Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika i Aleksandry Koniecznej.

AFERIM!

16.11. godz. 18:00
 

Czechy, Rumunia 2015; dramat, historyczny; reż. Radu Jude; obsada: Teodor Corban, Mihai Comanoiu, Toma Cuzin, Alexandru Dabija; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 101 min., bilet: 5,00 zł.

 

Wołoszczyzna, 1835 rok. Policmajster Constandin i jego syn przemierzają bezkresną krainę w poszukiwaniu zbiegłego cygańskiego niewolnika, który rzekomo okradł swojego pana. Ich nieśpieszną podróż urozmaicają filozoficzne dywagacje na temat istnienia i groteskowe sentencje wygłaszane przez Constandina ("Mąż ma bić żonę, byle z umiarem"), a także spotkania z innymi wędrowcami. Ten wysmakowany biało-czarny film to podróż w głąb XIX-wiecznej Rumunii, z jej prymitywizmem, okrucieństwem, rasizmem, niewoleniem ludzi i strasznym obrazem świata prezentowanym przede wszystkim przez duchownych. "Prawdy" wygłaszane przez napotkanego popa ("Żydzi to nie ludzie, tylko zwierzęta, a Cyganie muszą być niewolnikami, bo pochodzą od Chama") byłyby pewnie zabawne, gdyby nie to, że film bazuje w dużym stopniu na dokumentach historycznych…
Srebrny Niedźwiedź dla Radu Jude na festiwalu w Berlinie.

PROSTA HISTORIA O MORDERSTWIE

21.11. godz. 18:00
 

Polska 2016; komedia; reż. Arkadiusz Jakubik; obsada: Filip Pławiak, Andrzej Chyra, Kinga Preis, Anna Smołowik, Ireneusz Czop; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 85 min., bilet: 5,00 zł.

 

Zaczyna się sielsko: oto najstarszy syn idzie w ślady ojca policjanta. Słoneczny dzień, on składa przysięgę, rodzice dumni, on przepełniony radością.
I zaraz potem: noc, trupy ojca i matki na podłodze, krew, policjanci z dochodzeniówki…
A pomiędzy - przestrzeń wypełniona domową przemocą, alkoholem, korupcją, mafijno-policyjnymi powiązaniami.
Film Arkadiusza Jakubika to świetnie zagrany, celny portret dusznej małomiasteczkowej rzeczywistości, ale też mroczny portret rodziny, w której dziedziczy się głównie grzechy przodków.

 

ŻYWIE BIEŁARUŚ

23.11. godz. 18:00
 

Polska 2012; polityczny, dramat; reż. Krzysztof Łukaszewicz, obsada: Dźmitry Winsent Papko, Karolina Gruszka, Aliaksandr Malcanau, Denis Tarasenko;dozwolony od 16 lat, czas projekcji 101 min., bilet: 5,00 zł.

 

Nowy film Krzysztofa Łukaszewicza, reżysera głośnego "Linczu" oraz współtwórcy "Generała Nila", ukazuje ponury obraz kraju zmagającego się z dyktaturą Łukaszenki. Głównym bohaterem historii napisanej przez Łukaszewicza i Franaka Wiaczorkę - 24-letniego działacza opozycyjnego, na którego losach oparto znaczną część scenariusza - jest muzyk rockowy Miron. Kontestujący system artysta przypłaca krytykę władzy przymusowym wcieleniem do wojska, choć stan jego zdrowia w oczywisty sposób nie kwalifikuje go do odbywania służby wojskowej. A w jednostce, zgodnie ze złowieszczym sloganem nad bramą, "wszystko jest tak jak na zewnątrz, tylko bardziej". Koszmarna fala, łamanie charakterów, znęcanie się, bicie - czasem na śmierć, brak nadziei. Żeby nie oszaleć, Miron zaczyna, z pomocą swojej dziewczyny i kupionego potajemnie telefonu komórkowego, prowadzić internetowy blog "Dziennik białoruskiego poborowego", prześmiewczy wobec państwa, armii i prezydenta. Jego "głos zza koszarowych murów" powoduje internetową rewolucję. Białoruskie KGB postanawia odszukać i skutecznie uciszyć niepokornego blogera.

GŁOŚNIEJ OD BOMB

28.11. godz. 18:00
 

Dania, Francja, Norwegia 2016; dramat; reż. Joachim Trier, obsada: Gabriel Byrne, Isabelle Huppert, Jesse Eisenberg, Devin Druid; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 104 min., bilet: 5,00 zł.

 

Laura, znakomita fotoreporterka wojenna, ginie w wypadku samochodowym, zostawiając męża i dwóch synów. Jej nagłe odejście sprawia, że mężczyźni, nie radząc sobie z żałobą, tracą ze sobą kontakt. Trzy lata po śmierci Laury, z okazji wystawy upamiętniającej jej prace, pojawia się okazja do ponownego spotkania i wspominania zmarłej. Na jaw wychodzą tajemnice, niewypowiedziane żale i tłumione przez lata uczucia.

 

HANNAH ARENDT

30.11. godz. 18:00
 

Francja, Izrael, Niemcy 2012; biograficzny, dramat; reż. Margarethe von Trotta; obsada: Barbara Sukowa, Axel Milberg, Janet McTeer, Julia Jentsch; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 108 min., bilet: 5,00 zł.

 

Hannah Arendt, filozofka i publicystka, jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów w XX wieku, zostaje wysłana w 1961 r. przez tygodnik New Yorker do Jerozolimy, żeby relacjonować proces Adolfa Eichmanna, nazistowskiego zbrodniarza wojennego, głównego koordynatora i wykonawcę planu tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.
W oparciu o ten proces Arendt wyda dzieło "Eichman w Jerozolimie. Recz o banalności zła", do dziś wywołujące dyskusje i budzące kontrowersje.
Margarete von Trotta portretuje w swoim filmie silną, niezależną kobietę, która formułuje swoje tezy wbrew niemal wszystkim. Traci przyjaciół, staje się ofiarą niezrozumienia kolegów po fachu, a także obiektem niewybrednych ataków - ale nigdy nie przestaje niezłomnie bronić swoich poglądów.