KINO ZA ROGIEM W ŁOSICACH

NARAODOWE CZYTANIE - WESELE

02.09. godz. 18:00
 

Polska 1972; dramat; reż. Andrzej Wajda; obsada: Daniel Olbrychski, Marek Walczewski, Maja Komorowska, Franciszek Pieczka, Andrzej Łapicki, Ewa Ziętek, Bożena Dykiel, dozwolony od 12 lat, czas projekcji 101 min., wstęp wolny.

 

Stanisław Wyspiański i Andrzej Wajda. Spotkanie artystycznych wielkości tego formatu musiało dać efekt niezwykły: najbardziej oryginalna sztuka teatralna została przekuta w jedno z najbardziej oryginalnych dzieł filmowych, nie tylko polskiej kinematografii. Olśniewająca strona wizualna, niezwykłe zdjęcia Witolda Sobocińskiego, zawrotne tempo, świetne aktorstwo - i gorzki rozrachunek z polskością, wcale, mimo upływu lat, nie anachroniczny.

80 MILIONÓW

05.09. godz. 18:00
 

Polska 2011; sensacyjny, polityczny; reż. Waldemar Krzystek; obsada: Piotr Głowacki, Krzysztof Czeczot, Wojciech Solarz, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Stroiński, Mariusz Benoit, Maciej Makowski; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 102 min., bilet: 5,00 zł.

 

Czas, który dzieli 31 sierpnia 1980 i 13 grudnia 1981, to nie prosta suma dni, tygodni czy miesięcy - to czas, kiedy wieje Wiatr Historii. Można o nim opowiadać patetycznie i śmiertelnie poważnie, a można tak, jak zrobił to Waldemar Krzystek. Jak sam powiedział, nakręcił film o radości, którą odczuli wszyscy w 1981 roku, gdy dowiedzieli się o wypłaceniu z banku - w ostatnim momencie, 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego - 80 milionów związkowych pieniędzy. "80 milionów" to film o romantycznych marzycielach, którym udało się przechytrzyć czasami lekko groteskowy, częściej przerażający system, opowieść o młodości, miłości, przyjaźni i odwadze.

REALITY

07.09. godz. 18:00
 

Francja, Włochy 2014; komediodramat; reż. Matteo Garrone; obsada: Aniello Arena, Loredana Simioli, Nando Paone, Nunzia Schiano,dozwolony od 16 lat, czas projekcji 116 min., bilet: 5,00 zł.

 

Luciano to neapolitański handlarz ryb, szczęśliwy syn, brat, mąż i ojciec trojga dzieci. Nie opływa w dostatki, ale dzięki drobnym przekrętom jakoś sobie radzi i byłby zapewne szczęśliwy do końca swoich dni, gdyby dzieci nie namówiły go do wystartowania w castingu do "Big Brothera". Kiedy awansuje do drugiego etapu eliminacji, zaczyna wierzyć, że na pewno zakwalifikuje się do udziału w programie i powoli to marzenie staje się jego życiową obsesją.
Film Matteo Garrone to satyra na świat, w którym półbogiem jest ten, kto przetrwał 116 dni w Domu Wielkiego Brata, a amerykański sen realizuje się poprzez udział w głupawym telewizyjnym show.

ZAMIESZKAJMY RAZEM

12.09. godz. 18:00
 

Francja, Niemcy 2011; komediodramat; reż. Stephane Robelin; obsada: Jane Fonda, Daniel Brueehl, Guy Bedos, Geraldine Chaplin, Claude Ritch, Pierre Richard; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 96 min., bilet: 5,00 zł.

 

Niezależna Jeanne i jej wciąż szaleńczo w niej zakochany mąż Albert, kłótliwa Annie i jej mąż - wieczny aktywista i społecznik Jean, oraz samotny kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Teraz są starzy - starość dopadła ich nie przygotowanych na choroby, utratę sił, pamięci, niezależności, godności. Dochodzą do wniosku, że razem będą silniejsi i mniej skazani na pomoc obcych, obojętnych ludzi. Postanawiają zamieszkać razem.
Bardzo piękny, refleksyjny film o starości, bliskości, przyjaźni i miłości, o wygasłych namiętnościach, ale nie gasnącym poczuciu wartości życia na każdym jego etapie - i mistrzowskie aktorstwo ikon światowego kina.

POKÓJ

14.09. godz. 18:00
 

Irlandia, Kanada 2015; dramat; reż. Lenny Abrahamson; obsada: Brie Larson, Jacob Tremblay, Joan Allen, Sean Bridgers;dozwolony od 16 lat, czas projekcji 112 min., bilet: 5,00 zł.

 

Jack ma pięć lat, gdy dowiaduje się od mamy, że pokój, w którym mieszka z nią od urodzenia, nie jest całym światem. Wychował się tu, myśląc, że po drugiej stronie ścian jest pustka. Teraz matka decyduje się powiedzieć mu prawdę i z jego pomocą podjąć walkę o wolność. Od prawie 6 lat są więzieni przez człowieka, który każe nazywać się Dużym Nickiem. Izoluje ich od świata, grożąc, że próba ucieczki zostanie ukarana śmiercią. Mama obmyśla niezwykle ryzykowny plan, którego głównym bohaterem ma być właśnie Jack. Wkrótce okaże się, że nie samo odzyskanie wolności jest największym wyzwaniem, ale konieczność odnalezienia się w niej i nauka życia na nowo.

SELMA

19.09. godz. 18:00
 

USA, Wielka Brytania 2014; polityczny, dramat biograficzny; reż. Ava DuVernay; obsada: David Oyelowo, Tom Wilkinson, Cuba Gooding Jr, Oprah Winfrey, Alessandro Nivola, Carmen Nivola; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 122 min., bilet: 5,00 zł.

 

Po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla Martin Luther King wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George'a Wallace'a. Relacja telewizyjna pokazująca rozbicie pokojowej demonstracji sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają ogromne rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. W stronę Montgomery kieruje się wielotysięczny tłum, któremu przewodzi sam pastor King. Prezydent USA Lyndon Johnson gorączkowo szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi i katastrofy wizerunkowej demokratycznej Ameryki.

 

WŚCIEKŁOŚĆ

21.09. godz. 18:00
 

Polska 2017; dramat; reż. Michał Węgrzyn; obsada: Jakub Świderski, Paulina Chapko, Małgorzata Zajączkowska, Natalia Klimas; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 83 min., bilet: 5,00 zł.

 

Adam, reporter stacji telewizyjnej, wychodzi na trening w siłowni, z którego planuje wrócić, biegnąc kilkanaście kilometrów obrzeżami miasta.
Film Michała Węgrzyna to półtoragodzinna relacja z tego biegu wypełnionego rozmowami telefonicznymi z kilkoma osobami: żoną, która odkryła, że Adam ją zdradza, i grozi, że zabije dzieci; kochanką, która jest kompletnie głucha na jego problemy; szefem, który obiecuje mu awans w zamian za cyniczną manipulację; matką, która niczego nie rozumie… Życie Adama powolutku rozsypuje się na kawałki…

IMAGINE

26.09. godz. 18:00
 

Francja, Polska, Portugalia, Wielka Brytania 2014; dramat; reż. Edward Hogg, Alexandra Maria Lara, Melchior Derouet, Francis Frappat; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 104 min., bilet: 5,00 zł.

 

Do renomowanej kliniki okulistycznej w Lizbonie leczącej bezpłatnie niewidome dzieci z różnych stron świata przybywa Ian, nowy instruktor orientacji przestrzennej. Nie jest typowym instruktorem - sam jest niewidomy, a mimo to programowo nie używa białej laski, ani na terenie szpitala, ani podczas wieczornych wypadów na drinka do miasta. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem: Ian stara się nie tylko zaktywizować ich zmysły, ale przede wszystkim rozbudzić ich ciekawość i wyobraźnię, nauczyć ich żyć w świecie, którego nie mogą zobaczyć.
"Imagine" to subtelna, poetycka opowieść o tym, że świat jest piękny i niezależnie od własnych ograniczeń warto wyruszyć na spotkanie fascynującej, choć niebezpiecznej przygody, to historia wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego i zmysłową muzyką Tomasza Gąssowskiego.

GENIUSZ

28.09. godz. 18:00
 

USA, Wielka Brytania 2016; dramat; reż. Michael Grandage; obsada: Colin Firth, Jude Law, Laura Linney, Nicole Kidman, Guy Pearce; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 99 min., bilet: 5,00 zł.

 

Znakomity aktorski duet - Colin Firth i Jude Law - w opartej na faktach historii wspólnej pracy i przyjaźni redaktora literackiego Maxa Perkinsa i pisarza Thomasa Wolfa, inspirowanej biografią Perkinsa pióra Andrew Scotta Berga.
Thomas Wolf jest kolejnym, po takich sławach jak F. Scott Fitzgerald czy Ernest Hemingway, literackim odkryciem Perkinsa, redaktora, o jakim zapewne marzy każdy pisarz. Mądry, zdystansowany, nieziemsko cierpliwy i pracowity, dostrzega w nieco niezrównoważonym psychicznie Wolfie wielki talent, wymagający jednak radykalnej obróbki. Film Michaela Grandage'a to subtelna opowieść o relacji tych dwóch krańcowo różnych ludzi, a niejako przy okazji hymn na cześć wykuwania dzieła sztuki.