KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - BYŁ SOBIE PIES

10.03. godz. 8:30; 16:00
 

USA 2017; familijny; reż. Lasse Hallstrom; polski dubbing; dozwolony od 7 lat, czas projekcji 104 min., bilet: 12 zł (szkoły - grupy zorganizowane); 13 zł (seniorzy, studenci); 16 zł (normalny).

Informacje i rezerwacja biletów: sekretariat ŁDK, tel. 83 359 05 09, 531 257 246.

Niezwykle wzruszająca i zabawna opowieść o tym, że każdy pies ma na tym świecie do wypełnienia swoją misję, a czasem nawet kilka... Film Lasse Hallstroma, trzykrotnie nominowanego do Oscara, twórcy takich przebojów jak "Podróż na sto stóp", "Co gryzie Gilberta Grape'a", "Wciąż ją kocham", "Czekolada". Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, to fakt. A kto jest najlepszym przyjacielem psa? Bailey, czworonożny bohater tej opowieści nie ma wątpliwości: jego psie życie ma sens tylko u boku pewnego chłopca o imieniu Ethan. Gdy obaj są szczeniakami, wszystko sprowadza się do zabawy. Gdy dorastają, Ethan zamiast za piłką ugania się za dziewczynami, czasem wdaje się w bójkę – wtedy trzeba gryźć wroga w kostkę, a gdy zbije szybę sąsiadów, ktoś musi wziąć winę na siebie. Bailey jest więc szczęśliwy, bo jak każdy pies chce czuć się w życiu potrzebny. Nadchodzi jednak moment, w którym drogi przyjaciół się rozchodzą, a życie Ethana przestaje rozpieszczać. Wtedy Bailey musi wykazać się nad-psią siłą, by odnaleźć przyjaciela i podać mu pomocną łapę. Chcesz wiedzieć, o czym myśli pies? Co go bawi, a co smuci, jaki ma pogląd na koty i dlaczego szczeka na sąsiada? Daj mu głos! To będzie wyszczekana opowieść! Z psiego na nasze przekłada Marcin Dorociński.

KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - LEGO BATMAN

10.03. godz. 12:15
 

Dania, USA 2017; animowany; reż. Chris McKay; polski dubbing; dozwolony od lat - b/o, czas projekcji 105 min., bilet: 12 zł (szkoły - grupy zorganizowane); 13 zł (uczniowie); 16 zł (normalny).

 

W duchu zabawy, dzięki której film "LEGO® PRZYGODA" stał się fenomenem na skalę światową, samozwańczy przywódca grupy - Batman z LEGO - staje się gwiazdą własnej wielkoekranowej przygody. W Gotham szykują się jednak wielkie zmiany. Jeśli Batman chce uratować miasto przed zakusami Jokera, musi porzucić swoją samotnię i spróbować współpracy z innymi, a przy okazji być może przyjąć bardziej pozytywną postawę.

KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - ZERWANY KŁOS

10.03. godz. 10:30; 18:00
 

Polska 2017; dramat, religijny; reż. Witold Ludwig; obsada: Aleksandra Hejda, Magdalena Michalik, Dariusz Kowalski, Paweł Tchórzelski; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 95 min., bilet: 12 zł (szkoły - grupy zorganizowane); 13 zł (uczniowie, studenci, seniorzy); 16 zł (normalny).

 

Trwa I wojna światowa. Carskie oddziały panoszą się w okolicach Tarnowa. Szesnastoletnia Karolina Kózkówna ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki. Dzieje bohaterów dopełnia Teresa, która nosi w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka Sorokina. Jakie będą losy pohańbionej Teresy? Gdzie kryje się sens męczeństwa bł. Karoliny? Czy ojciec pogodzi się ze stratą umiłowanej córki? Film niesie przesłanie o sensie cierpienia, zwycięstwie miłości nad nienawiścią, a także wieść o tym, że wiara w Jezusa Chrystusa potrafi nieustannie odmieniać życie każdego z nas.

KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - PORADY NA ZDRADY

10.03. godz. 20:00
 

Polska 2017; komedia romantyczna; reż. Ryszard Zatorski; obsada: Magdalena Lamparska, Mikołaj Roznerski, Anna Dereszowska, Krzysztof Czeczot, Weronika Rosati, Tomasz Karolak; dozwolony od 15 lat, czas projekcji 101 min., bilet:  13 zł (uczniowie, studenci, seniorzy); 16 zł (normalny).

 

Zdradzona w dniu ślubu Kalina (Magdalena Lamparska) i porzucona przez chłopaka Fretka (Anna Dereszowska), rozkręcają nietypowy biznes, który raz na zawsze ma rozwiązać problemy z męską wiernością. Postanawiają pomagać kobietom i na zlecenie testować lojalność ich partnerów. Wszystko idzie dobrze do chwili, gdy Kalina ma uwieść Macieja (Mikołaj Roznerski) – coacha i specjalistę do spraw damsko-męskich. Jego żona Beata (Weronika Rosati) podejrzewa go o zdradę i chce mieć na to niezbite dowody. Kalina doceniając klasę "przeciwnika", bierze się do pracy ze zdwojoną energią. Jednak tym razem cały plan bierze w łeb. Maciej nie jest jak inni mężczyźni, których z łatwością udało się przyłapać na zdradzie. Serce dziewczyny – mimo podjętych postanowień – znów zaczyna bić mocniej, a wielka miłość to tylko kwestia czasu…

KINO ZA ROGIEM W ŁOSICACH

IDA

28.02. godz. 18:00
 

Dania, Polska 2013; dramat; reż. Paweł Pawlikowski; obsada: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik, Jerzy Trela; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 80 min., bilet: 5,00 zł.

 

Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.

IMAGINE

02.03. godz. 18:00
 

Francja, Polska, Portugalia, wielka Brytania 2012; dramat; reż. Andrzej Jakimowski; obsada: Edward Hogg, Alexandra Maria Lara, Melchior Derouet, Francis Frappat, dozwolony od 12 lat, czas projekcji 101 min., bilet: 5,00 zł.

 

Do renomowanej kliniki okulistycznej w Lizbonie leczącej bezpłatnie niewidome dzieci z różnych stron świata przybywa Ian, nowy instruktor orientacji przestrzennej. Nie jest typowym instruktorem - sam jest niewidomy, a mimo to programowo nie używa białej laski, ani na terenie szpitala, ani podczas wieczornych wypadów na drinka do miasta. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem: Ian stara się nie tylko zaktywizować ich zmysły, ale przede wszystkim rozbudzić ich ciekawość i wyobraźnię, nauczyć ich żyć w świecie, którego nie mogą zobaczyć.
"Imagine" to subtelna, poetycka opowieść o tym, że świat jest piękny i niezależnie od własnych ograniczeń warto wyruszyć na spotkanie fascynującej, choć niebezpiecznej przygody, to historia wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego i zmysłową muzyką Tomasza Gąssowskiego.

DZIEŃ KOBIET - ŚMIETANKA TOWARZYSKA

08.03. godz. 18:00
 

USA 2016; komedia; reż. Woody Allen; obsada: Jesse Eisenberg, Kristen Stewart, Steve Carell, Blake Lively; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 91 min., bilet: 5,00 zł.

 

Bobby, wrażliwy romantyk, ma dosyć nudnej pracy w zakładziku ojca na Bronksie. Po raz pierwszy w życiu opuszcza rodzinny dom i wyrusza w podróż do Los Angeles, gdzie ma nadzieję znaleźć jakieś ciekawe zajęcie dzięki pomocy wujka Phila, agenta topowych gwiazd Hollywood. Kiedy pozna piękną sekretarkę wujka, bez pamięci się w niej zakocha, nie wiedząc, że ta znajomość wywróci jego życie do góry nogami.

KAMERDYNER

09.03. godz. 18:00
 

USA 2015; dramat, biograficzny; reż. Lee Daniels; obsada: Forest Whitaker, Oprah Winfrey, Terrence Howard I, Cuba Gooding Jr., John Cusack, Jane Fonda; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 127 min., bilet: 5,00 zł.

 

Od Dwighta Eisenhowera przez Kennedy'ego, Johnsona i Nixona, aż do Reagana i Busha - czarnoskóry Cecil Gaines przez ćwierć wieku był kamerdynerem w Białym Domu, obsługując 8 kolejnych prezydentów.
Jako dziecko pracował na polu bawełny - do dnia gdy biały paniczyk zgwałcił jego matkę, a ojca zastrzelił jak bezpańskiego kundla. W ramach zadośćuczynienia właścicielka plantacji "wyuczyła go na domowego czarnucha". To wtedy mały Cecil przyswoił sobie zasadę, która będzie jego zawodowym credo, gdy znajdzie pracę w luksusowym hotelu, a potem w Białym Domu: "Służący ma być cicho, jakby nie oddychał, jego obecność ma być niezauważalna".
Obok niego przepływa wielka historia: rośnie sprzeciw wobec segregacji rasowej, Afroamerykanie uzyskują prawa obywatelskie, świat wstrzymuje oddech w związku z kryzysem kubańskim, w zamachu ginie prezydent John F. Kennedy, kilka lat później - Martin Luther King, wybucha afera Watergate… A Cecil dzień po dniu, miesiąc po miesiącu i rok po roku obsługuje kolejnych prezydentów, sumienny, niezawodny, niesłyszalny, niewidoczny - perfekcyjny.
Gwiazdorska obsada - nawet w epizodach występują sławy, takie jak Jane Fonda, Lenny Kravitz czy Vanessa Redgrave, a przede wszystkim rewelacyjny duet Forest Whitaker i Oprah Winfrey w roli zaniedbywanej żony.
Pierwowzorem postaci Cecila Gainesa był pracujący przez 30 lat w Białym Domu czarnoskóry kamerdyner, którego historię opisał "The Washington Post".

CENA SŁAWY

14.03. godz. 18:00
 

Francja 2016; komediodramat; reż. Xavier Beauvois; obsada: Benoit Poelvoorde, Roschdy Zem, Seli Gmach, Chiara Mastroianni, Nadine Labaki; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 94 min., bilet: 5,00 zł.

 

Drobny oszust Eddy wychodzi z więzienia i zamieszkuje nieopodal starego kumpla Osmana, którego żona trafiła do szpitala. Zastanawiając się, co z sobą zrobić, opiekuje się córką Osmana i ogląda telewizję. Pewnego dnia trafia na informacją o śmierci Charliego Chaplina oraz niewyobrażalnym majątku, jaki pozostawił wielki aktor. Chcąc pomóc przyjacielowi zdobyć pieniądze na leczenie żony, wpada na szalony pomysł: wykradną trumnę z ciałem Chaplina i zażądają okupu od jego rodziny!
Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami: w marcu 1977, około 2 miesięcy po pogrzebie Charlie'ego Chaplina, dwóch emigrantów w Europy Wschodniej, 24-letni Polak i 38-letni Bułgar, dla okupu wykradło z cmentarza w Vevey trumnę z jego ciałem.
W filmie Xaviera Beauvois w epizodach występują potomkowie Chaplina: syn Eugene i wnuczka Dolores.

DAWCA PAMIĘCI

16.03. godz. 18:00
 

USA 2014; science fiction, dramat; reż. Phillip Noyce; obsada: Brenton Thwaites, Jeff Bridges, Meryl Streep, Katie Holmes, Alexander Skarsgard; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 93 min., bilet: 5,00 zł.

 

Świat po Ruinie. Szczęśliwy i bezpieczny. Przewidywalny.
Na dorocznej Ceremonii Inicjacji, podczas której każdy młody członek Społeczności otrzymuje przydział i cel, Jonas dowiaduje się, że Starszyzna przeznaczyła mu rolę Biorcy Pamięci - jego zadaniem będzie przejęcie od poprzednika wspomnień o przeszłości. Kiedy go zastąpi, będzie na potrzeby Starszyzny udostępniał zawartą we wspomnieniach wiedzę.
Stopniowo przejmując obrazy przeszłości, dowiaduje się, że z jego świata wyeliminowano nie tylko strach, ból, nienawiść i wojnę, ale i miłość, przyjaźń, empatię i… muzykę. Że starannie zacierając różnice, wyeliminowano kolory. Że dając wszystkim równe szanse, nikomu nie dano możliwości wyboru.
Wspomnienia, których Jonas ma coraz więcej, sprawiają, że nie tylko wie i widzi więcej niż inni - zaczyna też inaczej oceniać świat pozornie idylliczny, a tak naprawdę rządzony zasadą ślepego posłuszeństwa i bezwzględnego przestrzegania przepisów regulujących każdy aspekt życia. Podejmuje decyzję, która zagrozi porządkowi czarno-białego świata.
Film oparty na bestsellerowej powieści Lois Lowry z 1993 roku o tym samym tytule.

FILMOWA NIEDZIELA DLA DZIECI - SKUBANI

19.03. godz. 16:30
 

USA 2013; animowany; reż. Jimmy Hayward; dozwolony od 7 lat, czas projekcji 83 min., bilet: 5,00 zł.

 

Indyk Franek od urodzenia był inny - i może dlatego pozostałe indyki nie mają cierpliwości do wysłuchiwania jego kasandrycznych wizji i nie wierzą, że są tuczone na główne danie Święta Dziękczynienia. Gdy po raz kolejny zbliża się ten straszny dzień, do Franka uśmiecha się szczęście: zgodnie z odwieczną tradycją jeden indyk z hodowli zostaje oszczędzony, i tym razem jest to właśnie on. Wkrótce dowie się, że drugie życie otrzymał nie bez przyczyny - razem z indykiem Olem wyruszy w przeszłość, aby w roku 1621, pierwszym roku, w którym obchodzono Święto Dziękczynienia, wykreślić indyka ze świątecznego menu, i tym sposobem uratować życie milionów swoich pobratymców.

LABIRYNT KŁAMST

21.03. godz. 18:00
 

Niemcy 2014; dramat; reż. Giulio Ricciarelli; obsada: Johann Fehling, Andre Szymanski, Friederike Becht, Johhanes Krisch; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 118 min., bilet: 5,00 zł.

 

Niemcy rok 1958, czas odbudowy i cudu gospodarczego. Młody ambitny prokurator Johann Radmann przypadkowo trafia na zeznanie oskarżające nauczyciela z gimnazjum o to, że podczas wojny jako członek Waffen-SS był strażnikiem w Auschwitz. W tym czasie była to nazwa, o której wielu w ogóle nie słyszało, a jeszcze liczniejsi chcieli jak najszybciej o niej zapomnieć. Niewiele słyszał o niej również sam Johann, który teraz stopniowo zaczyna zapoznawać się z horrorem KL Auschwitz. Jego żarliwość natrafia na konsekwentny opór: prawdy nie chcą ani sami Niemcy, ani alianci, którzy mają teraz na głowie innego wroga. Zagłębiając się coraz bardziej w labirynt kłamstw, półprawd i przemilczeń, Radmann stopniowo traci przyjaciół, kolegów i sprzymierzeńców. Jednak to, co w końcu ujawni, odmieni kraj na zawsze…

NIESAMOWITA MARGUERITE

23.03. godz. 18:00
 

Belgia, Czechy, Francja 2016; komediodramat; reż. Xavier Giannoli; obsada: Catherine Frot, Andre Marcon, Michel Fau, Christa Theret, Denis Mpunga; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 123 min., bilet: 5,00 zł.

 

Okolice Paryża, początek lat dwudziestych XX wieku. Jak co roku, w imponującym zamku należącym do Marguerite Dumont zbierają się miłośnicy muzyki. Niewielu z nich osobiście zna bogatą właścicielkę posiadłości. Mówi się tylko, że całe życie poświęciła swojej największej pasji - muzyce. Jest jednak pewien problem: Marguerite nie ma słuchu i fałszuje wprost niewiarygodnie…W ramach artystycznej prowokacji obecny wśród gości młody dziennikarz pisze pełną zachwytów recenzję występu, co sprawia, że baronowa jeszcze mocniej zaczyna wierzyć w swój wrodzony talent i postanawia spełnić marzenie życia. Przy wsparciu sowicie opłaconego eks-gwiazdora opery przygotowuje się do pierwszego recitalu przed prawdziwą publicznością.
Subtelna opowieść o nieodwzajemnionej miłości do sztuki, inspirowana postacią Florence Foster Jenkins, sopranistki-amatorki zwanej najgorszą śpiewaczką świata.

LOLO

28.03. godz. 18:00
 

Francja 2016; komedia; reż. Julie Delpy; obsada: Julie Delpy, Dany Boon, Vincent Lacoste, Karin Viard; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 95 min., bilet: 5,00 zł.

 

George, klaun, najlepsze lata ma już za sobą i bezskutecznie poszukuje pracy w nędznych prowincjonalnych cyrkach. Kiedy w jednym z nich zobaczy czarnoskórego Rafaela odgrywającego kanibala Kanangę, wpadnie na pomysł, który zrewolucjonizuje sztukę cyrkową: stworzą duet klaunów! I tworzą, najpierw podbijając serca mieszkańców małych miasteczek, a wkrótce potem kapryśną publiczność Paryża.
Rafael, który dostał sceniczny pseudonim "Choocolat", był pierwszym ciemnoskórym artystą, który zaistniał we francuskim przemyśle rozrywkowym. Zdobył wielkie pieniądze i wielką sławę, inspirował najpopularniejszych artystów tamtego okresu: Debussy'ego i Toulouse-Lautreca, który uwiecznił go na wielu swoich rysunkach, pojawił się również w pierwszych filmach braci Lumiere. I, jak to często bywa, zakończył życie w samotności i nędzy.
Omar Sy (Cezar za Nietykalnych) jako żywiołowy, wiecznie roześmiany "Chocolat", James Thiérrée (wnuk Charlesa Chaplina) w roli ascetycznego perfekcjonisty "Footita" i świetnie oddane realia fin de siecle'u.

ŻYĆ NIE UMIERAĆ

30.03. godz. 18:00
 

Polska 2015; psychologiczny; reż. Maciej Migas; obsada: Tomasz Kot, Janusz Chabior, Andrzej Konopka, Ireneusz Czop, Jacek Braciak, Adam Woronowicz, Paulina Gałązka; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 81 min., bilet: 5,00 zł.

 

Jak to jest: robić remanent swojego 45-letniego życia ze świadomością, że zostało go już najwyżej cztery miesiące? Co było w nim ważne? Bartek, niegdyś wzięty aktor, teraz niepijący od dwóch lat alkoholik, zabawiacz publiczności w popularnym telewizyjnym show, dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory i że zostało mu już bardzo mało czasu. Musi się śpieszyć. Nie naprawi wprawdzie wyrządzonych krzywd, ale może zdąży przynajmniej za nie przeprosić. Fenomenalny Tomasz Kot w historii inspirowanej życiem aktora Tadeusza Szymkowa.