KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - LUIS I OBCY

12.04. (czwartek)
godz. 16:00
 

Dania, Luksemburg, Niemcy 2018; animowany; reż. Wolfgang Lauenstein, Christoph Mauenstein; polski dubbing; dozwolony od lat - b/o, czas projekcji 86 min. Bilet: 16 zł (normalny); 14 zł (uczniowie).

 

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w… kosmosie, a najlepsze na smutki są zielone ufoludki. Oto motto najnowszej komedii familijnej producentów hitów "Renifer Nicko ratuje Święta" i "Ups! Arka odpłynęła" oraz autorów nagrodzonej Oscarem animacji "Równowaga". "Luis i obcy" to historia przyjaźni chłopca i trójki przezabawnych kosmitów, który na Ziemię przybyli i kompletnie się… pogubili. Porcja wyśmienitej, intergalaktycznej zabawy dla całej rodziny. 12-letni Luis czuje się samotny. Nie ma żadnych przyjaciół, a jego ojciec – ufolog Armin – całe noce spędza przy teleskopie, szukając śladów życia w kosmosie. Na domiar złego, dyrektor ze szkoły Luisa chce wysłać chłopca do internatu poza miastem. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy na podwórku Luisa rozbija się UFO, pilotowane przez trójkę wesołych kosmitów. Chłopiec szybko zaprzyjaźnia się z obcymi i ukrywa ich przed swoim tatą, który jest przekonany, że kosmici są niebezpieczni. Próbując pomóc ufoludkom w powrocie na macierzystą planetę, Luis sam nabiera ochoty na wielką kosmiczną podróż.

KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - TRZY BILLBOARDY ZA EBBING, MISSOURI

12.04. (czwartek)
godz. 17:30
 

USA, wielka Brytania 2017; dramat, komedia, kryminał; reż. Martin McDonagh; obsada: Frances McDormand, Woody Harreison, Sam Rockwell, John Hawkes, Peter Dinklage, Abbie Cornish; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 115 min. Bilet: 16 zł (normalny); 14 zł (uczniowie, studenci, seniorzy).

 

Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes (nagrodzona Oscarem Frances McDormand) upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i maluje na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego (nominowany do Oscara Woody Harrelson). Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (Sam Rockwell) – niezrównoważony, porywczy maminsynek, któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy – starcie między Mildred Hayes a lokalnymi siłami porządkowymi przeradza się w otwartą wojnę.

KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - MADAME

12.04. (czwartek)
godz. 19:30
 

Francja 2017; dramat, komedia; reż. Amanda Sthers; obsada: Toni Collette, Harvey Keitel, Rossy de Palma, Michael Dmiley, Tom Hughes; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 91 min. Bilet: 16 zł (normalny); 14 zł (uczniowie, studenci, seniorzy).

 

By wnieść pikanterii do skostniałego związku – Anne (Toni Collette) i Bob (Harvey Keitel), bogata i świetnie sytuowana para z Ameryki, przenosi się do urokliwej posiadłości w Paryżu. Po przeprowadzce do miasta miłości, małżeństwo postanawia wyprawić luksusowe przyjęcie dla swoich dystyngowanych znajomych. W trakcie przygotowań okazuje się, że na imprezę przybędzie dokładnie trzynastu gości. Zaniepokojona pechową liczbą osób, wierząca w przesądy Anne wpada na niezwykły pomysł. Postanawia namówić swoją pokojówkę Marię (Rossy de Palma), by ta na przyjęciu udawała… hiszpańską arystokratkę. Sytuacja wydaje się opanowana. Przynajmniej do czasu! Wystarczy kilka lampek wina i rozluźniająca atmosfera, by rezolutna służąca wpadła w oko brytyjskiemu marszandowi. Lecz burzliwy romans Marii jest zupełnie nie w smak Anne, która zrobi wszystko, by rozdzielić parę nieoczekiwanych zakochanych.

KINO ZA ROGIEM W ŁOSICACH

ZAJĄC MAX RATUJE WIELKANOC

3.04. godz. 16:30
 

Niemcy 2017; animowany; reż. Ute von Muenchow-Pohl; polski dubbing; dozwolony od 5 lat, czas projekcji 72 min., bilet: 5,00 zł.

 

Max – mały zając z wielkiego miasta – marzy o tym, by zdobyć sławę i dołączyć do lokalnego gangu. Chcąc zaimponować kolegom, postanawia wykonać trudną kaskaderską sztuczkę. Niestety podczas podniebnych ewolucji samolotem coś idzie nie tak i pojazd Maxa rozbija się w Wielkanocnej Krainie – niezwykłym miejscu, w którym zatrzymał się czas. W jego centrum znajduje się Zajęcza Szkoła – starodawny gmach, zarządzany przez tajemniczą Madam Hermionę. To właśnie tu ukryto Złotą Pisankę – przedmiot dający zajączkom magiczną moc. Wspierany przez grupę nowych przyjaciół, Max postanawia znaleźć sposób na powrót do domu. Zanim to nastąpi, będzie musiał stawić czoło klanowi podstępnych lisów-złodziei. A w trakcie zdumiewających przygód odkryje wielką tajemnicę Zająca Wielkanocnego.

AŻ DO PIEKŁA

3.04. godz. 18:00
 

USA 2016; kryminalny, dramat; reż. David Mackenzie; obsada: Jeff Bridges, Chris Pane, Ben Foster, Dale Dickey; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 97 min., bilet: 5,00 zł.

 

Gdzieś na obrzeżach sytego i zadowolonego świata rozciąga się zapomniana przez Boga półpustynna kraina zabudowana nędznymi domostwami, gdzie kolorowe są tylko wielkie billboardy oferujące szybkie kredyty bez zabezpieczeń i restrukturyzację zadłużenia. To pogrążony w gospodarczym kryzysie południowy Teksas.
Spokój kilku małych sennych miasteczek zostanie pewnego dnia zakłócony: ktoś dokonuje zuchwałych, choć mało profesjonalnych napadów na filie pewnego dużego banku. Tropem rabusiów rusza podstarzały Strażnik Teksasu, dla którego jest to ostatnia przed przejściem na emeryturę szansa "zapolowania" na przestępców.
Świetne aktorstwo, niezwykle piękne zdjęcia i klimatyczna muzyka Nicka Cave'a. Film nominowany do Oscara, Złotych Globów i Bafty.

PANIE DULSKIE

5.04. godz. 18:00
 

Polska 2015; komedia, obyczajowy; reż. Filip Bajon; obsada: Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska, Władysław Kowalski, Olgierd Łukaszewicz, Sławomir Orzechowski; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 87 min., bilet: 5,00 zł.

 

Luźna adaptacja dramatu Gabrieli Zapolskiej połączona z kontynuacją losów jego bohaterów. Melania, wnuczka pani Dulskiej, reżyserka filmowa, odwiedza rodzinny dom z gościem, profesorem psychiatrii ze Szwajcarii Rainerem Dulskym. W jej rozmowach z matką i babką wraca historia sprzed kilkudziesięciu lat, z którą, jak się okaże, jej gość ma wiele wspólnego...
Tragifarsa kołtuńska w wydaniu Filipa Bajona bezlitośnie pokazuje, że dulszczyzna początków XXI wieku ma się równie świetnie jak sto lat wcześniej.

NOWE PRZYGODY ALADYNA

10.04. godz. 18:00
 

Belgia, Francja  2015; komedia; reż. Arthur Benzaquen, obsada: Kev Adams, Jean-Paul Rouve, Vanessa Guide, William Lebghil, Audrey Lamy; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 101 min., bilet: 5,00 zł.

 

Drobny złodziejaszek przebrany za Mikołaja zostaje w wielkim domu towarowym wzięty za pracownika i zmuszony przez dzieci do opowiadania bajek.
Niesieni jego niezwykle swobodną narracją przenosimy się do Bagdadu latających dywanów, pięknych księżniczek, przebiegłych czarodziejów oraz podstępnych wezyrów. W jego wersji przygody Aladyna zostają mocno wzbogacone o wątki inspirowane klasyką kina akcji, kina przygodowego i komedii romantycznej.
Dynamiczna, lekka komedia zarówno dla młodego (nie: małego), jak i starszego widza.

 

CZERWONY KAPITAN

12.04. godz. 18:00
 

Czechy, Polska, Słowacja 2016; polityczny, kryminalny; reż. Michal Kollar; obsada: Maciej Stuhr, Oldrich Kaiser, Marian Geisberg, Martin Finger; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 106 min., bilet: 5,00 zł.

 

Rok 1992. Po upadku komunizmu pozostało wiele nierozwiązanych spraw kryminalnych, których sprawcy nigdy nie ponieśli kary. W ręce Krauza, ambitnego młodego detektywa z Wydziału Zabójstw, trafia jedna z nich. Na miejskim cmentarzu odnalezione zostają zwłoki z licznymi śladami tortur. Świadomi niebezpieczeństwa, Krauz wraz ze swoim partnerem postanawiają rozwiązać zagadkę. Wszystkie tropy prowadzą do "Czerwonego Kapitana" - owianego złą sławą specjalisty od "ostatecznych" przesłuchań z czasów minionej władzy.

MIĘDZY NAMI JEST DOBRZE

17.04. godz. 18:00
 

Polska 2014; dramat, groteska; reż. Grzegorz Jarzyna; obsada: Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Magdalena Kuta, Maria Maj, Adam Woronowicz, Rafał Maćkowiak, Lech Łotocki; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 73 min., bilet: 5,00 zł.

 

Teatr w kinie - filmowa adaptacja wyreżyserowanej przez Grzegorza Jarzynę 4 lata wcześniej sztuki Doroty Masłowskiej. Pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych opowieść o polskim społeczeństwie. Tragikomiczna farsa o wykrzywionej rzeczywistości i ludziach, którym zamknięcie we własnych kalekich językach uniemożliwia zarówno opisywanie rzeczywistości jak i porozumienie z innymi. Polskie kompleksy - i polska tromtadracja, blichtr celebryckiego światka - i obskurna nora trzypokoleniowej rodziny, egzystencjalne problemy naćpanego aktora walczącego o zbawienne poczucie "bycia przeze mnie mną i dziania się przez rzeczy, które się dzieją" - i wyciągane ze śmietnika stare kolorowe czasopisma jako substytut wyższej formy rozrywki.
Jak określiła to Justyna Sobolewska, "Między nami dobrze jest" to makabryczna komedia o Polakach, którzy nie wiedzą, kim są, a może ich w ogóle nie ma"…

PROSTA HISTORIA O MORDERSTWIE

19.04. godz. 18:00
 

Polska 2016; kryminalny; reż. Arkadiusz Jakubik; obsada: Filip Pławiak, Andrzej Chyra, Kinga Preis, Anna Smołowik, Ireneusz Czop; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 85 min., bilet: 5,00 zł.

 

Zaczyna się sielsko: oto najstarszy syn idzie w ślady ojca policjanta. Słoneczny dzień, on składa przysięgę, rodzice dumni, on przepełniony radością.
I zaraz potem: noc, trupy ojca i matki na podłodze, krew, policjanci z dochodzeniówki…
A pomiędzy - przestrzeń wypełniona domową przemocą, alkoholem, korupcją, mafijno-policyjnymi powiązaniami.
Film Arkadiusza Jakubika to świetnie zagrany, celny portret dusznej małomiasteczkowej rzeczywistości, ale też mroczny portret rodziny, w której dziedziczy się głównie grzechy przodków.

CHOCOLAT

24.04. godz. 18:00
 

Francja 2015; biograficzny; reż. Roschdy Zem; obsada: Omar Sy, James Thierree, Clotilde Hesme, Olivier Gourmet; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 114 min., bilet: 5,00 zł.

 

George, klaun, najlepsze lata ma już za sobą i bezskutecznie poszukuje pracy w nędznych prowincjonalnych cyrkach. Kiedy w jednym z nich zobaczy czarnoskórego Rafaela odgrywającego kanibala Kanangę, wpadnie na pomysł, który zrewolucjonizuje sztukę cyrkową: stworzą duet klaunów! I tworzą, najpierw podbijając serca mieszkańców małych miasteczek, a wkrótce potem kapryśną publiczność Paryża.
Rafael, który dostał sceniczny pseudonim "Chocolat", był pierwszym ciemnoskórym artystą, który zaistniał we francuskim przemyśle rozrywkowym. Zdobył wielkie pieniądze i wielką sławę, inspirował najpopularniejszych artystów tamtego okresu: Debussy'ego i Toulouse-Lautreca, który uwiecznił go na wielu swoich rysunkach, pojawił się również w pierwszych filmach braci Lumiere. I, jak to często bywa, zakończył życie w samotności i nędzy.
Omar Sy (Cezar za Nietykalnych) jako żywiołowy, wiecznie roześmiany "Chocolat", James Thiérrée (wnuk Charlesa Chaplina) w roli ascetycznego perfekcjonisty "Footita" i świetnie oddane realia fin de siecle'u.

STARE GRZECHY MAJĄ DŁUGIE CIENIE

26.04. godz. 18:00
 

Hiszpania 2014; kryminalny; reż. Alberto Rodriquez; obsada: Raul Alevaro, Javier Gutierrez, Antonio de la Torre, Nella Barros;dozwolony od 16 lat, czas projekcji 104 min., bilet: 5,00 zł.

 

Południe Hiszpanii, rok 1980, kilka lat po zakończeniu dyktatury generała Franco. Dwaj detektywi z Madrytu łączą siły w celu zbadania sprawy brutalnych morderstw młodych dziewczyn. Juan, przestrzegający procedur idealista, i Pedro, były funkcjonariusz frankistowskiego reżimu, pod względem ideologicznym różnią się diametralnie, ale muszą odłożyć na bok animozje. Przed nimi zadanie schwytania bezwzględnego mordercy, od lat terroryzującego społeczność miasteczka.
Laureat 10 hiszpańskich Oscarów - nagród Hiszpańskiej Akademii Sztuk Filmowych.